( Dhat | 2022. 06. 27., h – 18:44 )

Nem értem mit nem értesz azon, hogy a drágulás 3 lépcsőben zajlott le:

1) Normálisnak mondott árak

2) Inflációs nyomás a múlt év második felétől

3) Háborús árak nagy kilengéssel ( 2022. február végétől ), éppen a média mit nagyít fel és utána az ér visszaáll az inflációs árszintre, vagy egyből ugrik. hírektől függően.

 

Kurvára látszik a tendencia, hogy a lényegi drágulás a háború előtt megtörtént, csak nem igazolja a világképed.

Tehát igen, a drágulás a háború előtt elkezdődött: 2. lépcső - Inflációs nyomás - leírtam feljebb

A világképhez semmi köze annak, hogy értelmezd amit leírtam.

 

mindegyik kb. pont olyan drága most, mint a háború előtt hónapokkal.

Igen, ezt hívják háborús áraknak, és éppen aszerint alakulnak, ahogy a hírek jönnek. Mikor megijed mindenki, hogy elzárják az oroszok a gázt akkor felmegy a gáz ára és vele a N műtrágya is, aztán ha jön a katari gáz akkor lemegy. Ugyanerz az olaj is, ha elzárják az oroszok a csapot akkor felmegy az ár, aztán ha bejelentik, hogy lassul a világ gazdaság és nem kell majd annyi olaj, akkor lemegy az olaj ára ( Brent ). Ha lezárják a kikötőket akkor felmegy a búza ára, aztán jön a szárazság és még jobban felmegy, majd megindul az ukrán - akkor kezd visszajönni, majd pedig az oroszok lejjebb viszik az export vámot és máris jobban lejjebb meg a búza ára a nemzetközi piacon, és így Magyarországon is.

De tudod ha mezőgazdasági termelő vagy, és pont a csúcson veszed meg a műtrágyát, akkor rácsesztél, mert hát a háborús zavarkeltésben csak a spekulátorok aratnak, de keményen.

 

Ó, tehát a gazdáknál most keletkezik extraprofit?

Így van ifjú skywalker, az előző évi input árakhoz tartozó idei felvásárlási árak ( 2021. és 2022. évi termésre vonatkozóan ) miatt megütötték a gazdák a jackpotot ( persze ha nem szerződtek le előre mindent, és sikerült beleadni az inflációs majd pedig a háborús árszintbe ), és most tele vannak lével, nagyon sok pénzzel ( a szántóföldi növénytermesztőkről beszélek ! ). Majd az idei vetési szezonban kezdődő évben a magas input árakkal, meglátjuk hogyan alakul majd a nyereség.

 

Elég nagy összefüggés van a termelői költségek és az értékesítési árak között.

Ezt így kijelenteni, annak ellenére, hogy próbáltam neked pár dolgot feljebb elmagyarázni, azt mutatja, hogy felesleges volt ennyit erőlködnöm.