( uid_4656 | 2022. 04. 08., p – 08:41 )

Szerintem érdemes ezt a témakört két részre bontani.

Az egyik a pillanatnyi megoldásokra koncentráló taktikai rész. Pl. elzárjuk-e a gázcsapot most azonnal, fizessünk-e mostanában rubellel a gázért, ilyesmik. Ezekre szerintem a jó választ adja a kormány.

A másik a hosszútávú megoldásokat szállító stratégiai rész. Pl. hogy nézzen ki az EU, és ezen belül Magyarország energetikai igényeinek kielégítése 10 év múlva. Ezzel kapcsolatban viszont szerintem teljesen rossz válaszokat ad a kormány, mert:

  • nem is nagyon látszik, hogy foglalkozna a kérdéskörrel
  • nem látszik az igény a diverzifikációra - pedig az a törekvés, hogy akár az orosz, akár a nemorosz gáz nélkül okésak legyünk bármilyen politikai vagy gazdasági modell szerint előnyös
  • nem látszik az együttműködés az EU-val - ha Magyarország nem úgy kommunikálná a szituációt, hogy "NEM zárjuk el a gázt, ebbe Brüsszel ne avatkozzon be, mert még akár ki is lépünk az EU-ból", hanem úgy kommunikálná, hogy "helló EU nevű közösség, amihez tartozom, nekünk itt van egy 85%-os orosz gázfüggőségünk, hogyan oldjuk meg ezt közösen?", nos, az azért jobban nézne ki, és meggyőződésem, hogy az EU erre adna pénzt-fegyvert-paripát bármikor (még lopni is érne belőle egy kicsit)

Az összes többi EU-val kapcsolatos ügyben is ezt látom, hogy Magyarország vezetése nem akarja ezt a hosszútávú együttműködés dolgot csinálni. Ez meg nekem szomorú - tök jól érzem magam az EU-s emberekkel, meg gazdaságilag is ~1/2 részben az EU-ban tevékenykedem, szóval ne csesszék már el...