( gergov | 2022. 03. 31., cs – 00:47 )

Meg mindig nem egyrol beszelunk. Ami jellemzoket felsoroltal, azok az altalam ismert ket inverter tipusban konfiguralhato parameterek. Termeszetesen ha a kulso halozat frekvenciaja vagy feszultsege kivul esik a beallitott tartomanyon, leall a termeles. Amig benne van, addig meg az inverter a halozattal szinkronban akkora feszultseget allit elo, hogy a halozat fele elmenjen a DC oldalon rendelkezesre allo teljesitmeny (- konverzios veszteseg). Igy van, vagy sem?

Ami viszont a lenyeg, hogy szerintem ha te adsz az inverternek szinkront valamilyen forrasbol, akkor elkezdi emelni a kimeneti feszultseget, ami normal halozat eseteben a kimeno teljesitmeny novekedesevel jarna. Viszont ha nincs rajta legalabb akkora terheles, mint a DC oldalon rendelkezesre allo teljesitmeny, akkor ezt egesz addig fogja folytatni, amig el nem eri a felso hatart, es leall. A generatoros analogiad tovabbfuzve a tengelyt allando teljesitmennyel tekerjuk, amitol a fordulat terheles hianyaban folyamatosan novekszik, mig a tulporges elleni vedelem le nem allitja a meghajto berendezest. (Ez a parhuzam persze santit, mert a forfulatszam megfeleloje a halozati frekvencia lenne, es a valodi halozatban amugy van mechanikus tehetetlenseg, az elektronikusan biztositott szinkronjeles szigetben meg nincs.)

Ez alol kivetel lenne, ha tudna az inverter olyan szabalyozast, hogy egy bizonyos feszultseg elerese eseten csokkenti a kimeno teljesitmenyet. Erre vonatkozott a kerdesem, hogy ismersz-e olyan halozatra termelo inverter tipusokat, amikrol biztosan tudod, hogy igy mukodnek, ki is probaltad, vagy csak ramondtad, hogy elvileg feszultseggeneratorrol van szo, ugyhogy mennie kellene?