( csortu | 2022. 03. 29., k – 08:42 )

Sok mindennel egyetértek, de szerintem több ponton túlzásba esel. A saját meglátásom szerint nem alapállás, hogy Oroszország nem lehet NATO országgal határos, Észtországban ott vannak a NATO csapatok Pétervártól párszáz kilométerre. Szerintem ez a kérdés leginkább ürügy volt Oroszországnak, hogy Ukrajna nagy ipari és mezőgazdasági területeiből vegyen magának, illetve, hogy a Krím felé kialakítsa a szárazföldi összeköttetést. Hogy mennyire cél Transnistria (Moldova de facto orosz fennhatóságú része) felé tovább tolni azt a folyosót, azt majd meglátjuk az elkövetkezendő hetekben. Megjegyzem, a határok megváltoztathatatlanságát a nyugat dobta a Szerbia - Koszovó csörtével, akkor Oroszország rá is mutatott erre. 

Amúgy érdekelne, hogy a térkép megnézése nélkül tudod e, melyik a Budapesthez legközelebbi oroszországi város?

Nem, nem Kurszk és nem is Szmolenszk, hanem Kalinyingárd (leánykori nevén Königsberg), Európa legmilitarizáltabb területe. Jól tudható, hogy jelentős orosz atomfegyver arzenál van ott jelen, körbevéve NATO és EU országokkal. Egészen februárig ez nem jelentett megoldhatatlan gondot egyik oldalnak se, érdemes elgondolkodni, mi borította a status quo-t a múlt hónapban. (Kell vagy két generáció, hogy ezt higgadtan kiértékelje majd az utókor.)

Nem hiszek abban, hogy a NATO meglépi a repülési tilalmat Ukrajna fölött, nem látom a realitását a direkt konfrontációnak. (Biden minapi nyilatkozatát is a témában nagyon látványosan lekeverte a nyugati média és az EU politikai vezetése.) Szerintem nincs meg a politikai akarat, és a szájtépésen túl a populáris támogatás se egy nyílt NATO Oroszország háborúhoz. Európa egyszerűen nem kész közvetlen véráldozatra egy háborúban, amelyik kormány ezt próbálja nyomni, az az első lehetséges alkalommal megy a levesbe.

Ahogy én látom, az egész konfliktust az USA belpolitikai gyengesége triggerelte, a Biden elnökség rendkívül népszerűtlen otthon, és az USA gazdasági lábai is remegnek. A jelen konfliktusban egyedül az USA jelenlegi kormánya nyertes (cui prodest?), pillanatnyilag levegőhöz jutottak azzal, hogy a plebs Ukrajnára figyel, Biden katonákkal pózol, plusz hát ugye ott van Európa gázellátása LNG alapokon.

TL;DR: én elhúzódó ukrajnai konfliktusra számítok, de nem látom azt, hogy szintet lép a dolog és lesz direkt konfrontáció a NATO és az oroszok között. Az EU gazdaságilag alaposan megszívja, a nagy európai jólét alaposan visszavesz, már ami a jónépet illeti, mert a hagyományos európai fegyvergyárak már most kapacitást bővítenek, közép távon felpörög az európai hadseregek felszerelése. Szóval a gazdasági elit szokás szerint tovább gazdagodik az ügyleten, átlagjózsi meg állja a cehhet. Business as usual.

És itt van egy dolog, ami viszont engem aggaszt: Németország (és ahogy hallom, Japán) feladta a 2.vh utáni háborúellenes vonalat, és hadsereget fejleszt. Az utóbbi párszáz évben sose lett jó vége, amikor Németország fegyverkezésbe kezdett, Európa (és a magyarok különösen) azt mindig megszívták. Én ettől jobban félek hosszú távon, mint a jelenlegi aktuális konfliktustól.