( VincentV | 2022. 02. 02., sze – 21:48 )

Méretezni szerintem éves termelésre szokás, szaldótól függetlenül, szóval nem arra érettem. Az elektromos fűtés+bruttó elszámolás kombinációja sem tud sokat változtatni ezen, elég egy pillantást vetni rá, hogy milyen számok vannak a téli hónapokban. A teljes téli termelés összege nem tudja elérni 1db erősebb tavaszi vagy nyári hónapét. Ha ezt elkezded faragni, akkor tudsz rajta javítani valamennyit ugyan - ahogy írtad is -, de közel sem annyit, hogy megérje ezzel foglalkozni. A "megéri" alatt azt értem, hogy a fűtést eleve ne napelemből akarjuk megoldani, az itt nem fog menni, vagy olyan méretű rendszert kell hozzá telepíteni, ami megint csak kivitelezhetetlen/életszerűtlen/nem gazdaságos). A szaldó miatt ez még nem gond, de én óva intenék mindenkit attól, hogy ilyet tervezzen hosszú távra. És akkor ilyenekről nem is beszéltünk még, hogy a PVGIS eléggé optimista a téli hónapokra. Pl. nem számol vele, hogy akár hetekig hó alatt lehetnek a panelek, vagy olyan felhőréteg van 1-2 hónapon át, hogy nem is látjuk a napot. 1 éve decemberben pl. 70-80kWh-t tudott termelni egy 10kWp-s rendszer. Na most a fenti optimalizálással és tervezéssel ebből lenne mondjuk 120kWh, ami rezsicsökkentés nélkül sem éri el a 10eFt-t, miközben egy ilyen rendszerből egy alsó kategóriás is lassan eléri az 5mFt-t.

Másrészt nyáron is fogyaszt mindenki áramot, klíma és elektromos autó is lehet, sokkal inkább érdemes ezekre optimalizálni akkor már, mint a téli fos termelésből megpróbálni kihozni egy fos*1.5-öt.

De ha elképzelünk egy olyan háztartást, ahol mindez nem számít, és beleugranak az elektromos fűtés+napelem kombinációba + tavasszal és nyáron nem működtetnek nagyobb teljesítményű fogyasztókat (klíma, autó, stb..), na akkor oké a dolog, de én biztosan nem csinálnék ilyet.