( hajbazer | 2022. 02. 02., sze – 18:51 )

Játsszunk inkább olyat, hogy bebizonyítod, hogy a 3G infra fenntartása havonta drágább, mint 1 milliárd forint.

Gondolom nem baj, ha dolgok lekapcsolásával kapcsolatban inkább azt hiszem el vakon, hogy kevesebb energia fogy majd, mint a tovább üzemeltetése kapcsán.

Ezzel nincsen semmi baj, de a következményeit is vedd figyelembe. A több százezer új cserekészüléket, az idepöfögtetésüket, a régi készülékek bedarálását, a nyersanyagok kiolvasztását belőlük stb. Ez mind-mind energia. A cserekészülékek pedig több adatot fognak forgalmazni a 4G-5G hálózaton = több energia. Legtöbbjük nemzetközi internetforgalmat bonyolít majd és sokkal többet, mint 3G-s elődeik = mind mind plusz energia.

Szerencsére segitesz nekem hiszen állításod van arról, hogy ugyanannyi akár kikapcsoljuk akár nem. Szóval el is mesélheted, hogy miért gondolod ezt.

Hogy ugyanannyi-e, nem tudom biztosra, ebben vakon hittem wlaszi kollégának. [1]

Mert meglepő módon már nem az eredeti "gen1" batárok szolgálják ki a gsm-et, hanem azok is le lettek cserélve n(!) alkalommal. Kezdetben csak fizikailag lehetett a kapacitást/fogyasztást szabályozni, szóval a jómunkásmber kiballagott, kirántotta a trx egységet, a másik meg távolról átparaméterezte az állomást+a "központot" (bsc). Ez így kiszállással, logisztikával mindennel együtt olcsóbb volt mint hagyni fogyasztani a cuccot pár hónapig. (Tipikus balatoni móka volt, szezonra be, szezon végén ki) Szerinted mennyit fogyaszthatott?

Én csupán annyit állítottam, hogy a jelenlegi 3G használat fedezi a 3G fenntartásának költségeit. Ez pedig szimpla nagyságrendi kérdés.