( andrej_ | 2022. 02. 02., sze – 00:50 )

Neked a szaldó gazdaságos, de a szolgáltató fizikai hálózata egy idő után belegebed. Az elektromos hálózat nem egy naaaaagy Litium akksi, hogy bemegy, meg kijön és bódottá van. Mivel napközben mindenki túltermel, ezért túlkínálat van, de amikor este mindenki elektronyos autót tölt, akkor relatív nagy cummantás lesz, mert nem lesz ami termeljen, legalábbis nem annyit.

Ha jól értem, amit fentebb írtak "A forgalomarányos rendszerhasználati díjakat az adott elszámolási időszakban az irányonként elkülönített és összegzett villamosenergia-mennyiségek alapján, irányonként kell elszámolni és megfizetni:", akkor ez akár fázisonként nézi, hogy le/fel mi közlekedett, nem csak úgy egyben.

A bruttó elszámolás arra ösztönöz, hogy amit termelesz használd el. Ezt már egy kis odafigyeléssel egész jól be lehet lőni, pl. nappal megy a mosógép, az árammal fűtés (akár klímásan) esetén pedig a szobák hőmérséklete napszakhoz képest szabályozható, stb stb. Az autót inkább reggel 7-kor teszed fel 3 órát tölteni, vagy a hétvégére időzíted napközbenre. Sajnos az nem sehol sem fog működni, hogy csak úgy "beleszarva" "mostazonnal" minden is legyen, mert nem lesz miből.

Mivel szűkös történetről van szó, ezért várható, hogy már középtávon drágulni fog. A mostani gázos, németatomleállítás, meg cokvótás őrületet most felejtsük el, ettől függetlenül is egyre jobban szűkös lesz.

Abba gondolj bele, hogy egy "átlagos" atomerű a néhány blokkjával 1000-2500MW teljesítményt ad, és hogy ezt mekkora napelem teleppel vagy hány szélerőművel tudnád kiváltani úgy!, hoy 24/7-ben menjen. Ha pedig nap és szél van, akkor mellé általában a gyors felpörgésű gázerőmű (néhány MW-os gázmotorok igazából) a komplementer, ezekből mennyi kéne egy atomerőmű kiváltáshoz, és az mennyire lesz zöld, ha beröffen? A vizes történet néhány 100MW-os léptékben már relatív nagy itt európában, és erősen függ a vízhozamtól. Sőt! volt a németeknél, hogy az alacsony vízállás a szénerőműveik szénszállításának is betett. A "csendes napok" jelenséget, amikor se nap, se szél, már csak épphogy említem, mert a német energiaszektornak ettől lábrázása van mára.