( TCH | 2022. 02. 01., k – 22:44 )

Általában minél nagyobb egy cég annál nagyobb „corporate welfare” haszonélvező.

Az Apple speciel a semmiből nőtte ki ekkorára magát és az elején nekik semmilyen politikai kapcsolatuk volt.

Nem az államot kell felszámolni, csak a szerepét a gazdaságban. Hogy ne az állam válassza ki a győzteseket.

Egy állami beruházás esetén ki válassza ki a győzteseket, ha nem az állam?

Na ne hülyéskedj már. Mégis mit szankcionálnál? Megtiltanád az állami alkalmazottaknak, hogy valaha pénzkereső tevékenységet folytassanak az állami munkájukon kívül? Akkor ott a rokonaik. Végtelen módja van egy politikus megvásárlásának. Gondolj például Obama könyvszerződéseire az elnöksége után.

IANAL, meg kell kérdezni egy jogászt, hogy mit és hogyan lehet ilyen esetekben szankcionálni és mit lehetne szigorítani.

Az ideális rendszerben a hétköznapi életedre semmi hatással nem lenne, ki nyeri a választást, mert bárki nyerje, az nem interferálhat a te életeddel és üzleteddel.

Akkor minek választunk egyáltalán?

Attól még állami hadsereg és rendfenntartó erők lehetnek.

Ki fogja irányítani őket? A Wall Street? Meghagyod a kardot, de elveszed a pajzsot? Rossz üzlet.

De az egészségemmel például ne törődjön az állam.

És aki nem tudja megfizetni a maszek egészségügyet, azzal mi lesz? Dögöljön meg?

És ez itt a probléma. Hogy az alkotmány szar :)

A magyar alkotmány szar. Nem minden országban tudták ezt eljátszani. Akkor valahol csak működik, nem?

Hát azért extrém széles jogköröket ad a veszélyhelyzet. Nem vagyok alkotmánytudós és nem élek Magyarországon, de amennyire tudom például szabad mozgás korlátozása, ami a tiéd az az övék (magántulajdon kisajátítása), ... Ezeket a jogokat semmivel se látom szívesebben a kormány, mint pl. a Facebook kezében. De ezzel persze nem azt akarom mondani, hogy a kormánytól elvenném és a nagy cégeknek adnám. Senkinek nem kell ilyen hatalom.

Menjünk sorjában. Annyira extrém széles jogköröket nem ad, pl. nem lőhetnek agyon az utcán. Ha ezt a nagy cégek kapják meg, akkor viszont az lesz. A magántulajdon kisajátítása kicsit máshogy néz ki az állami kisajátítás és a nagy cégek általi kisajátítás esetén: az állam csak az ingatlanodat sajátíthatja ki, az ingóságaidat nem és sokszorosan kártalanítania kell téged; a nagy cégek viszont egyszerűen einstandolnak mindent, ha megtehetik. Ezen felül ez a hatalom az állam esetében nem a kormány kezében van - tehát Orbán/Gyurcsány nem mutathat rá a házadra, hogy na, hoci - hanem a megfelelő intézmények kezében. A "senkinek nem kell ilyen hatalom" pedig egy nagyon naív hozáállás, mert olyan nincs, hogy senkinek nincs hatalma; valakinek mindig lesz és ha ez így van, akkor az inkább legyen valaki, akit kötnek a saját szabályai, legalább egy bizonyos mértékig, mint egy regulázatlan és zabolázatlan erő. Ha ezek a hatalmak az állam kezében vannak, akkor legalább részben van esélyed, mert a szabályok mentén védekezhetsz valamennyire. Ha a nagy cégek kezében, akkor erősebb kutya baszik alapon rábasztál.

BTW, ha nem élsz Magyarországon, akkor téged mit zavar, hogy mi van itt? Ez annyira érdekes, hogy a határon túl rekedt magyaroknak ne járjon kettős állampolgárság, mert nem itt adózik, stb., de aki meg magától elment, az hiába nem adózik itt, az akkor is szólhasson bele.