( therion | 2022. 02. 01., k – 18:33 )

Ez nem feltétlen van így.

Általában minél nagyobb egy cég annál nagyobb „corporate welfare” haszonélvező.

Egyrészt: még. De számold fel az alkotmányt, az államot és fogják.

Nem az államot kell felszámolni, csak a szerepét a gazdaságban. Hogy ne az állam válassza ki a győzteseket.

Egyrészt van más út is: sokkal erősebb ellenőrzés és sokkal-de-sokkal durvább szankciók, hogy a döntéshozók 10x is meggondolják (...)

Na ne hülyéskedj már. Mégis mit szankcionálnál? Megtiltanád az állami alkalmazottaknak, hogy valaha pénzkereső tevékenységet folytassanak az állami munkájukon kívül? Akkor ott a rokonaik. Végtelen módja van egy politikus megvásárlásának. Gondolj például Obama könyvszerződéseire az elnöksége után.

Bizony, amíg ez a hatalom náluk van, addig eladó lesz. És ez egy teljesen logikus üzlet mindkét fél részéről.

Legyen anarchia?

Nem. Csak kicsi és békeidőben jelentéktelen állam. Az ideális rendszerben a hétköznapi életedre semmi hatással nem lenne, ki nyeri a választást, mert bárki nyerje, az nem interferálhat a te életeddel és üzleteddel. Attól még állami hadsereg és rendfenntartó erők lehetnek. De az egészségemmel például ne törődjön az állam.

Ez is tévedés, nem kapcsolták ki teljesen. Bizonyos részeket sikerült kikapcsolni, amire maga az alkotmány ad jogot a mindenkori kormánynak.

És ez itt a probléma. Hogy az alkotmány szar :)

A többi él és véd és pont azokat próbálják meg most kiiktatni.

Hát azért extrém széles jogköröket ad a veszélyhelyzet. Nem vagyok alkotmánytudós és nem élek Magyarországon, de amennyire tudom például szabad mozgás korlátozása, ami a tiéd az az övék (magántulajdon kisajátítása), ... Ezeket a jogokat semmivel se látom szívesebben a kormány, mint pl. a Facebook kezében. De ezzel persze nem azt akarom mondani, hogy a kormánytól elvenném és a nagy cégeknek adnám. Senkinek nem kell ilyen hatalom.