( hajbazer | 2022. 01. 31., h – 21:30 )

Az említett use-case akkor és csak akkor probléma, ha a telefon nem alkalmas adott szolgáltatónál VoLTE-re.

Erről beszéltünk végig, semmi baj. Úgy nyilván nehéz, hogy csak minden ötödik mondatot olvasod el, mert túl kényelmetlen lenne elismerned most az egyszer, hogy a multik és az NMHH arrogáns módon viselkednek.

Igény van rá, de vajon _fizetőképes_ és a szolgáltatást eltartani tudó kereslet van-e rá?

Mivel a szolgáltatók jól titkolják az üzemeltetési költségeket, így ezt pontosan nem tudjuk. Azt tudjuk, hogy havi egymilliárd forint bevételt biztosan hoz a 3G-n bonyolított adatforgalom és a hanghívások.

ahelyett, hogy egy technológiáját tekintve khm. szuboptimális rendszert tartanának életben.

Ebben az értelemben a szuboptimális relatív. A szarul-húgyul implementált VoLTE-vel rendelkező okostelefonok is szuboptimálisak. Lényegében mindent kikiálthatunk szuboptimálisnak, ami nem 5G-telefon, mert az átkozott befektetőlogikád szerint ezek nem használnak elég mély modulációkat, tehát szuboptimálisan használják a rádiófrekvenciát, mint véges™ erőforrást. Csakhogy az előfizetői oldalt magasról leszarod, hogy mondjuk több millió készüléket kéne újravásárolni ahhoz, hogy tényleg optimális legyen.

A 3G-t lehetne optimalizálni, le is írtam, hogy hogyan. Le kéne kapcsolni a sűrűn fedett részeken (főleg városokban) a 2100 MHz-et és azt nyugodtan át lehetne csoportosítani LTE B1-re. 900 MHz B8-on pedig meghagyni egy 5 MHz-es szeletet a 3G-nek. Win-win lenne mindenkinek, nem kéne bedarálni negyedmillió készüléket és 10 éven belül ígyis-úgyis 1% alá menne a felhasználása, amikor is meg már le lehetne kapcsolni úgy, hogy a megmaradt 3G-okostelefonokat, amiken volt mobilnet előfizetés X hónapig előtte, a szolgáltató ingyen kicseréli az előfizetőknek 4G-5G-képes okostelefonra. A régebbi butatelefonok pedig maradhatnának, azok úgyis bírni fogják akár 20 évet is, tönkremenés nélkül. Így lenne a korrekt.

Ehelyett mit csinálnak? A felhasználók megkérdezése nélkül önkényesen lekapcsolgatják a 3G-t, elektronikai hulladékot csinálnak negyedmillió működő készülékből, akiknek pedig a legjobban fog fájni a lekapcsolás (3G-okostelefonosok), azoknak meg kitörlik a seggét holmi 20 ezer forinttal, hadd vegyenek a kevésbé pénzesek ebből is kínai szar, már a legyártáskor is elektronikai hulladék státuszban lévő, szuboptimális okostelefont. Vagy költsenek rá még 2x-3x ennyit, hogy legyen egy minimum azonos funkcionalitású és megbízhatóságú okostelefonjuk.