( hajbazer | 2022. 01. 30., v – 15:52 )

Évente egyszer feltötltött prepaid csomagokból?

Nyilván alaposan utána néztél, hogy a több százezer 3G telefon előfizetői között csak ilyenek vannak. Ja nem. Én például 3G butatelefont használok és előfizetéses vagyok a Telekomnál, céges flottában.

Mennyit lennél hajlandó havonta fizetni, hogy fennmaradjon a hobbid, a 3g szolgáltatás?

Nem a hobbim a 3G szolgáltatás. Mindennemű mobil kapcsolattartásra, céges, üzleti hívásokra is ezt használom.

Elmondom, mi a hobbi: A 4G-n 5G-n Youtube-ozgatás, Netflix-ezgetés, Spotify-ozgatás, Tiktok-ozgatás, Facebook-ozgatás (magáncéllal) és mindennemű szórakoztató tartalomfogyasztás.

Szóval évente 278,1 millió. 34,77 millió havonta. 

Emlékeztetnélek, hogy a frekvenciaengedélyt akkor is fizetni kell, ha 4G-n vagy 5G-n hasznosítják.

5,8 millió aktív internetforgalmat bonyolító post paid (tehát előfizetéses) SIM kártya van Magyarországon (2021 Q2). Ennek 5,1%-a használ 3G-t, ami átlagosan 300 476, tehát háromszázezer mobilinternet-előfizetés, ami közel ennyi készüléket is feltételez (dual SIM-esben lehet kettő is, ugyebár). Egy post-paid SIM-kártyáról átlagosan 8,1 GB-ot forgalmaznak. Tegyük fel, hogy Azbest Mérnök Úrnak itt megint teszünk egy kis engedményt és feltételezzük, hogy 3G-hálózaton ennél kevesebbet forgalmaznak, mondjuk 1 GB-ot. Ennek havidíja 1090 Ft/hó (Telenor), 1490 Ft/hó (Telekom, Vodafone). Átlagosan 1290 Ft/hó. Ha csak 1 GB-ot forgalmaznak 3G-n (ami erős alulbecslés), akkor is 1290x300476 = 387 614 040 Ft-ja, tehát háromszáznyolcvan-millió forintja jön be szolgáltatóéknak havonta, amit ha elosztunk hárommal (Digit nem számolva, mert nincs 3G-jük), az még mindig háromszorosa egy frekvenciaengedély havidíjának. És ez csak a mobilinternet.

Összesen 6,7 millió hívásforgalmat post paid SIM kártya van Magyarországon. A 6,7 millió post paid SIM kártyáról átlagosan 341,4 percet beszélnek havonta. Az összes hívásforgalom 31,6%-át 3G-hálózatról bonyolítotják. Tehát közel 2,3 millió készülék használ 3G-t telefonhívásra (dual SIM-esben lehet kettő is, ugyebár). Ami reális is azt figyelembe véve, hogy a használatban lévő 4G-készülékek legalább fele nem VoLTE-kompatíbilis (értsd: vagy nem támogatja a VoLTE-t, vagy támogatná, de a szolgáltató tiltja, mert a szabadosan értelmezett szabvány miatt szarul-húgyul elkövetett implementáció nem kompatíbilis a szolgáltató VoLTE-kiszolgálójával).

Ha 20 Ft-os percdíjjal számolunk (ami bizonyos lakossági post paid csomagokéhoz képest igen alacsony), akkor is 6738079 x 0,316 x 20 x 341,4 / 3 = 4 846 134 226 Ft, azaz nem kevesebb, mint négymilliárd-nyolcszáznegyvenhatmillió-százharmincnégyezer-kétszázhuszonhat forint bevétele van szolgáltatóéknak a 3G-re eső hívásforgalomból, havonta. Ami szolgáltatókra szétosztva legalább egymilliárd forint bevétel.

Forrás: NMHH mobilpiaci jelentés (Tárgyidőszak: 2017. III. – 2021. II. negyedév)

Szóval azt mondod, hogy havi több, mint egymilliárd forint ráeső bevétel mellett veszteséges fenntartani a 3G-infrastruktúrát. Kérlek, mesélj még...

Lényegében arról van szó, hogy mobilszolgáltatóék semmilyen szempontból nem lennének veszteségesek, ha fenntartanák a 3G-t, csupán a fejlődés illúzióját keltve tripla extraprofitot akarnak a 3G lekapcsolásával.

  1. 4G-re, 5G-re újrahasznosított 3G-sávokon többet forgalmazók után több mobilnet-költséget szednek be.
  2. Több százezer előfizetőt tesznek okostelefonfüggővé, állami támogatással, ami így még több internetforgalmat jelent majd, hiszen lesznek köztük olyanok, akik csomagban veszik az okostelefont, mobilinternettel, onnantól pedig a függőségi spirál elindul.
  3. A legtöbb előfizető a szolgáltatótól veszi majd meg a 4G-cserekészüléket, aminek az árrésén is nyernek.