( KG | 2022. 01. 30., v – 14:06 )

Válasz TCH üzenetére

Részemről mindenkinek javasolom elolvasni; akkor is, ha a "nyugalom megzavarására" alkalmas.

Dióhéjban összefoglalva:

Riccardo Mori részletesen leírja a saját tapasztalatait, illetve másoktól érkezett visszajelzésejet a Catalina-val kapcsolatban.
Nem is a mindennapi munkához használt gépén kísérletezett, hanem egy külön MacBook Pro-n.
Az utolsó rész 2020. július 30-i; abban az időpontban inkább csalódást okozott a Catalina, és még a "clean install"-oknál is voltak problémák.
Mori béta állapotú szoftverhez hasonlította a rendszert.
Ez - tekintetbe véve azt is, hogy a Catalina 2019. október 7-től vált elérhetővé mindenkinek - elég szomorú dolog.
Itt minőségi-megbízhatósági problémákról van szó.

Jeffrey PaulBig Sur-rel kapcsolatban más jellegű gondokról ír.
2020 novemberében tapasztalt problémák mutattak rá arra, hogy a rendszer (amennyiben Internetre van csatlakoztatva) minden egyes program indításakor felvette a kapcsolatot az Apple távoli számítógépeivel, és adatokat közölt velük (a forrás szerint dátum, idő, számítógép neve, Internet-szolgáltató, földrajzi helyzet, a programra vonatkozó hash).
Oka az Apple magyarázata szerint a Gatekeeper működése, a célja az esetleges malware-terjedés megelőzése, illetve a visszavont fejlesztői signing certificate-okkal visszaélések elkerülése volt.
Aggodalmakat a megvalósítás formája okozott. 
Ugyanis mindez a háttérben történt. Úgy, hogy egyrészt ezt a felhasználói szinten telepített hálózatiforgalom-figyelő programokkal észlelni nem lehetett, másfelől ez az adat forgalom a VPN-t is kikerülte, ráadásul maga az adatforgalom sem volt titkosítva. 
Jeffrey Paul (és mások is) taglalták, hogy ez milyen veszélyeket rejt, és milyen visszaéléseket tehet lehetővé (az Apple eredeti céljaitól függetlenül). Ezt a működést kikapcsolni nehézkes (sőt, bizonyos gépeken talán nem is sikerül).
Az Apple akkor (Jeffrey Paul elmondása szerint) bejelentette, hogy az adatokból törlik az IP címeket, titkosítani fogják a kommunikációt, a szervereik kiesésének esetére erősebb védelmet fognak nyújtani, és a felhasználóknak biztosítani fognak olyan választást, hogy az online ellenőrzést kikapcsolhassák.
Ezek viszont egészen más jellegű problémák, mint amikről Mori írt!

 

Bennem felmerült a kérdés, hogy mi történt azóta, illetve mi a helyzet az Apple fent tett ígéreteivel.
Találtam olyan információkat, miszerint megszűnt a felhasználói szinten telepített hálózatiforgalom-figyelő programok kikerülése. 
Források:
https://tinyapps.org/blog/202010210700_whose_computer_is_it.html
https://www.patreon.com/posts/46179028

Az Apple ígéreteivel kapcsolatban a Gatekeeper működését magyarázó oldalon van nyom (legalul, Privacy protections alatt):
https://support.apple.com/en-us/HT202491
Érdekes, hogy Jeffrey Paul-on kívül más források is erre az URL-re hivatkoznak, 2020-ból.
Példák: 
https://www.howtogeek.com/701176/does-apple-track-every-mac-app-you-run…
https://www.ovpn.com/en/blog/privacy-concerns-with-macos-big-sur

Ha 2020-ban a mostanival egyező szöveg ("over the the next year we will introduce several changes") szerepelt a fenti Apple support linken is, akkor 2021-re ígérték a változást.
Érdekes, hogy jelenleg ugyanitt, a support oldal legalján jelenleg (2022.01.30-án) Published Date: April 30, 2021 áll.
Egyébként semmilyen frissebb információt nem találtam erről. Kérdések megjelentek, ti. hogy betartja-e az Apple az ígéreteit, illetve hogy közöl-e erről bármit is.
(Legfrissebb: https://eclecticlight.co/2021/11/08/will-apple-honour-its-promises-on-o… )