( Caro | 2022. 01. 27., cs – 06:01 )

Az én véleményem:

Cat6a mindenre elég lesz otthoni környezetben. Ha abból indulunk ki, hogy a gigabitnél gyorsabb sebességek is mennyire nem terjednek még jelenleg sem, akkor nagyon sokáig. Cat6a átlagos otthoni távolságokon 10 gigára alkalmas. Ha ennél többre lesz szükség, ahhoz már Cat8 kell.

A vezetékezés egyébként simán áthúzható később, ha azt megfelelően kivitelezik. Pár alapszabály: egyenes szakaszon 12 m-enként doboz, egy hajlat esetén 9 m, két hajlat esetén 6 m, kettőnél több hajlat nem lehet egy szakaszon. Illetve a cső vastagságát megfelelően méretezni a vezetékek keresztmetszetéhez. Erről európai szabványt én nem ismerek, de az amerikai fent van mindenhol, az jó irányadó: egy vezeték/kábel esetén 53%, kettő esetén 31%, három vagy több esetén 40%-ban lehet kitöltve a védőcső keresztmetszete.

Otthonra még az árnyékoltat sem tartanám indokoltnak. Minek? Nincsenek akkora zavarok. Az otthoni használatra szánt berendezések zavarkibocsátási határértékei alacsonyabbak, mint amit ipari környezetbe szánnak. Zavar szempontjából jobb, ha van min. 0.5 m távolság a 230 V és az Ethernet között, de otthoni környezetben a gyakorlatban ez nem szokott gondot okozni. Ezért írom, hogy még az árnyékolt sem indokolt. Ugyanakkor az árnyékolatlan vastagabb, merevebb, mert van benne egy műanyag szeparátor, emiatt lehet érdemes mégis az árnyékoltat választani.

Azzal mindenképp egyetértek, hogy a tartalék csövekkel nem szabad spórolni.

230 V-os áramköröktől kettős szigetelést kell tartani, tehát egy dobozban nem szerelhetők. Az UTP kábel szigetelése nem elégséges sem alap, sem kiegészítő szigetelésnek a 230 V-on, ezért csupaszon nem mehet át sem ugyanabban a dobozban.

Én nem tökölnék az optikával, mert annak a lakossági használatától nagyon messze vagyunk. Sokkal fontosabb a megfelelően kivitelezett csövezés/dobozolás, hogy később áthúzható legyen, bármilyen célból.