( jakubovics | 2022. 01. 26., sze – 17:36 )

Vannak olyan villanszerelő fogások, amiket hobbista nem ismer. Pl. a konnektorral szembe állsz (és nem fejen vagy kézen) akkor bal lyukban van a fázis, a jobb meg a nulla. Ezt régen így kellett csinálni, de ma már nem kötelező így kötni. Lehet fordítva is, de annyi a megkötés hogy a helyiségben vagy minden fázis legyen balra, vagy legyen mind jobbra. A képzett szerelők egységesen a "régi iskolát" tanulják meg. Ha a szerelvényezést autodidakta szerelő végezte akkor nagy esélyel össze vissza állnak a konnektorok.

Másik ilyen jellegzetesség, hogy vizes helyiségben a "tanult" szerelők a világítás áramkörében a L-et és a N-t is megszakítják. Ezt így tanítják, és így szabályos. Ha egy villamosmérnök vagy más szakmabeli szerel villanyt akkor vagy a N-t vagy a L-t, szakítja meg csak, de még véletlenül sem mind a kettőt, illetve simán lecseréli a fürdőszoba 102-es kapcsolóját 101-re.

És a szerelők így beszélgetnek: Hozzál 5db 101-est és 2db 102-est! A boltban azt mondják 101-est kérek. A 101-est nevezik 1-esnek is, és látezik 105-ös kapcsoló is. Amikor azt mondja: Adj egy 5-öst! Akkor nem pacsit kér, hanem egy csillárkapcsolót. :) 

És még számos olyan dolog van ami alapján egy tanult szerelő felismeri az amatőr munkát. De tényleg! :)