( pink | 2022. 01. 26., sze – 16:40 )

Ne az iskolára koncentrálj.
A legfontosabb, hogy ne legyél barom. Gondolkodj, amikor csinálsz valamit.
Én úgy kezdtem a villanyszerelést, hogy letorrenteztem három villanyszerelő tankönyvet. (Oké, alapból mondjuk villamosmérnök vagyok, nem pék.) Elkezdtem megtervezni a leendő házunk villamos hálózatát. Közben konzultáltam két olyan kollégámmal, akik villanyszerelőként is sokat dolgoztak. Aztán ahogy csináltuk a feleségemmel, közben is mindig konzultáltam, ha szükségesnek éreztem. Előbb-utóbb belerázódik az ember.
Nem is érdemes pl. feltétlenül mindig a szabványt követni. Vannak olyan, a szabványnak megfelelő dolgok, amik hitványak. És fordítva is: amik bár a szabványnak nem felelnek meg, mégsincs velük semmi súlyos gond (illetve régebben pl. simán elmentek).
Pl.: egy csőben úgy tudom nem szabványos több áramkört vezetékezni / vö. / az viszont szabványos, hogy az MBCU kábelt simán körbeöntöd betonnal. Hát, a kettő közül én inkább az előbbit választanám. Stb.

Olvasni kell sokat. Valamint manapság már jutubon is vannak nagyon jó videók, minden témában. Kőműves munkákat is onnan tanulom, illetve a lakóautónk átépítéséhez szükséges skilleket is. A lényeg, hogy találd meg minden témában azt a 2-3 színvonalas csatornát, amiknek érdemes a videóit megnézni.
Ennél még egy fokkal jobb, ha vannak olyan kollégád, haverod, aki ért az adott szakmunkához, és tud segíteni a kezdő lépésekben: megmutatja, esetleg az első munkákat együtt csináljátok. Vagy elszegődsz mellé párszor hétvégi melóra, és megfigyeled, hogy rakja a járólapot. És kis gyakorlatot is szerzel.