( Caro | 2022. 01. 21., p – 14:41 )

Van itt néhány téves prekoncepció.

A CRT-nek lyukmaszkja van (vagy valami hasonlója, a lyukmaszk a legrégebbi). A lyukmaszk nem összekeverendő a pixelekkel, mert tök más elven működik. A katódsugarat nem lehet egy CRT-n úgy pozícionálni, hogy a lyukakba lőjön bele.

A lyukmaszk adja a színt, mégpedig úgy, hogy a három színhez tartozó elektron ágyú térben külön helyezkedik el: ahogy "átvilágítják" a lyukmaszkot az elektronnyaláb egy kicsit más helyre esik a három forrásból. Oda teszik a megfelelő foszfort.

Mivel lyukmaszk és a foszfor távolsága már kicsi, ezt jól lehet pozícionálni, hogy a nyaláb a megfelelő színt eltalálja. DE! Az elektronnyaláb nem egyetlen lyuk hármast világít meg egyszerre, még nagy felbontáson sem. Annyira nem lehet jól fókuszálni.

Viszont ameddig a lyukmaszk felbontása jóval nagyobb, mint a pixelben mért felbontás, addig ez jól skálázódik, és minden felbontás szépen mutat.

Monokróm monitornál nem kell lyukmaszk, ott a vízszintes felbontás elvileg végtelen. Mivel a kép pásztázással kerül előállításra, a sorfelbontás nem, abból valamennyi van.

LCD/OLED monitorok:

itt natív pixelek vannak, amik egyedileg címezhetők. Ha a kért felbontás nem felel ennek meg, akkor összemosás lesz, ez van. De egyébként a 4k épp a full HD kétszerese, tehát a 4k kijelző full HD-n használva elvileg tűéles képet ad... vagyis hogy adNA, ha normálisak lennének a gyártók, de nem azok.

Mert a legritkább esetben lehet a monitoron állítani, hogy ne interpoláljon. Ennek következtében pedig tényleg szinte minden nem natív felbontás elmosódott lesz, hiába lenne meg a lehetőség arra, hogy ne legyen.

És nem csak a full HD-t, 1280x720, 320x240 is egész számra jön ki. Még a 640x480 is tűrhető lenne. Rossz nyelvek szerint épp azért nem lehet kikapcsolni az interpolációt, hogy vedd meg a jobb videókártyát...