( RaptoR | 2022. 01. 21., p – 14:01 )

Miért kéne pl az autószereléshez diploma?

Ki mondta ezt? (Mellesleg auto-elektronika debuggolásához talán már kellene valami felsőbb képzés is.)

 

Azt a baromságot, hogy akinek nincs diplomája az nem ember el kéne felejteni.

Megint: ki mondta ezt?

Nem azért kell a diplomás, hogy olyan munkákat végezzenek, amihez nem kell egyáltalán felsőfokú képzés. Az pénzkidobás lenne. Azért kellenek a diplomások, hogy tudjon reagálni az ország a bonyolultabbá váló világra és az új kihívásokra. Ha nem akarunk végérvényesen lemaradni, akkor az azt jelenti, hogy egyre több olyan munka lesz, amihez magasabb szintű képzettség kell. 2030-ra van EU-s célkitűzés, hogy a 25-34 éves fiatalok 45%-a legyen diplomás. Most nálunk a teljes lakosságra nézve 30% körül van. Szóval ez még mindig csak egy kisebbség. Bőven lesz elegendő ember diplomát nem igénylő munkákra. De ez egy olyan játék, hogy szükség van mindkettőre az országnak, csak az arányok változnak az idővel. Nézd meg pl. hogy miként változott a mezőgazdaságban foglalkoztatottak aránya. Nem lehet elkerülni, hogy ne legyenek ehhez hasonló átalakulások a jövőben.

 

Kancellári vízfejre stb..

Sőt, az ellopott egyetemeknél jön egy további vízfej réteg politikusokkal teletömve, millió feletti fizetésekkel, amiket a "normál" állásuk mellett kapnak. Megint jó helyre kerül a pénz ezzel a vezetéssel. Ha maradnak, akkor felkészül a BME és ELTE is. Még több, milliós extra fizetésre szomjazó vízfejjel.

 

Sok olyan pályakezdő infóssal találkoztam...

Lehet hogy csak ezt a szintet vonzotta be a kínált fizetés? Akik egyetemen mellett kódoltak/fejlesztették pluszba magukat lehet már saját céget alapítottak? Kellene valami statisztika, mert ezek így csak anekdotikus kijelentések. Biztos akad pár ilyen, de kérdés, hogy milyen arányban. Mi az oka, lehet-e rajta javítani a képzés átszervezésével?