( denesb | 2022. 01. 21., p – 08:28 )

Én is Romániában élek és PFA-n (KATA román megfelelője) keresztül dolgozok egy izráeli cégnek. Valóban meg lehet úszni kevés adóval, ugyanis egy bizonyos formalom alatt egy fix "becsült" jövedelem után adózol, függetlenül attól, hogy mekkora a valós forgalmad. A becsült jövedelem ami után adózol szakmánként és megyénként változik és nem minden szakmához lehet használni, de programozáshoz igen. Megyén belül is van város és vidék külön. A vidékre becsült jövedelem alacsonyabb, ezért sokan falun élő szülőkhöz jelentik be a székhelyet, hogy még kevesebb adót fizessenek.

Nekem például 2021-re ez a becsült összeg 30,8K RON, ami átszámolva 2,2M HUF. Erre az adó kb 200EUR/hó.

Mielőtt valaki azt hiszi, hogy Románia egy adóparadicsom (mint egyes kollégáim), kitérnék arra az emlegetett plafonra, amiből kettő van:

  • ÁFA plafon: évi 88.5K EUR EU-n kívüli kliens esetén (jóval alacsonyabb EU-n belüli kliens esetén), e felett kötelező ÁFÁt (19%) fizetni a forgalomra.
  • Fix adózási rendszer plafon: évi 100K EUR, e felett kötelező áttérni rendes könyvelésre, ahogy egy cég csinálja.

Szóval gyakorlatilag ez a nagyon kedvezményes adózási forma az ÁFA plafon alatt igazán kedvezményes, onnan gyorsan elveszti a versenyképességét. De így is nagyon jó, hogy van.

Még valami: a fix adózási rendszerbe nem kell könyvelni semmit. Évente leadsz egy formot online amibe bemásolod egy másik dokumentumból a rád vonatkozó becsült jövedelmet és ennyi a pappírmunka. ÁFA plafon felett már ez se ilyen egyszerű.