( jakubovics | 2022. 01. 20., cs – 00:45 )

Az 1-es tipusú túéfesz levezetőt (SPD) a szolgáltató alakítja ki, ami valójában szikraköz, és az oszlopokon van elhelyezve vagy nincs már mostanában.

A 2-es tipusú SPD-t az elosztószekrénybe érdemes a betáp kábelre rakni. Kell elé rakni egy biztosítót (1F,2F,3F), mert amikor tönkre megy az eszköz, akkor rövidszárba megy át rendszerint, illetve a leválasztásnál is jó, hogy ha árammenetesen tudsz betétet cserélni. Van olyan eszköz amiben cserélhetőek a betétek, és van ami kompletten cserélendő amikor tönkremegy. 

Beépítése: 3f-ú biztosító a betápról párhuzamosan leágaztatva a kapcsolószekrény további készülékei elött. A megszakítóra vagy biztosítékra rákötöd a SPD-t. A PE-t is be kell kötni az SPD-be! Van olyan eszköz amin van záróérintjkező, ami zár ha az SPD kiment. Amúgy minden SPD-n van vizuális visszajelző, ami jelzi ha valamelyik betét kiment.

Lakossági felhasználóknál a nullázást a villanyóránál kialakítják, ezért nagyrészt TN-S rendszerről beszélünk ahol 3F+PE+N vezetők vannak. Az iparban van létjogosultsága a TN-C ről beszélni, ahol 3F + PEN vezető vannak.

Ki kell választani a megfelelő készüléket, aztán egy "villanyász" beszereli.

Fix betétes túlfesz levezető

Fix betétes TN-C túlfesz levezető

Cserélhető betétes TN-S túlfesz levezető

Amit érdemes kerülni az egybeépített túláramvédős, nem cserélhető patronos megoldásokat pl. SE RESI9 QUICK etc. Ezt szerelni kimondottan szívás, mert le kell mindent áramtalanítani, ha javítani kell, mert betétet külön nem lehet cserélni! Ugyan ez igaz a sorbaköthető "gazdaságos" megoldásokkal is, ami ha kimegy a védelem megszakítja az áramellátást. Ki akar szívni azzal, hogy vihar után nincs áram a lakásban!?

A 3-as tipusut a falikonnektorba, a készülékbe, vagy ha szerelhető a hosszabbítód akkor oda. Ezek általában varrisztor + némi elektronika, hogy jelzést adjon ha már a varrosztor tönkrement. Ha rövidzárba megy el, akkor leveri a biztosítékot, ha meg nem akkor sípol.

 

A koordinált túlfeszültség-védelem kialakításá terveztetni kell/érdemes.

Érdemes megnézni a Finder katalógust vagy a Schrack katalógust is, itt vannak bekötési rajzok is. Vannak informatikai hálózati eszközeik is a katalógusokban.