( zeller | 2022. 01. 13., cs – 16:39 )

Google a barátod, egyébként meg a számok azok a generációkat jelölik - drive írja a sajátot és olvassa a sajátjánál kettővel régebbi generációs szalagokat is.
Az LTO-4 nyers, tömörítetlen kapacitása 800GiB, a drive tömörítésével optimális esetben rá lehet pakolni 1.6TiB adatot. (Ha jellemzően tömörített nagy fájlokat raksz rá, akkor 1TiB is szűkösen fér rájuk. (tapasztalat...).
Direktben/natívan mt, dd, tar meg bármi :) tudja kezelni, de a darabolást, azt neked kell sw-ből megoldanod.
A kolléga archiválásra kérdezett rá - ott ez mindegy :) archiválásra jellemzően az egyszer írható kazettákat használják, akik tehetik (drágábbak sajnos). Egyébként meg sokszor újra lehet írni egy kazettát - vagy az írásnál fog visítani, hogy hiba van, vagy amikor a kiírt adatokat visszaolvasva ellenőrzöd. (Ha nem olvastatod vissza kiírás után az a Scrödinger backup...).

jelen esetben erősen hiányos a specifikáció, hiszen nem tudjuk, a 30-50TiB-ből mennyit és milyen időközönként szeretne archiválni, illetve hogy menteni és/vagy archiválni szeretne? Nagyon nem mindegy, hogy 50-ből rendszeresen 10-20TiB változik, és azt kell mindenestől archívba rakni, vagy ennél jóval kisebb a delta, és elég azt. És az sincs specifikálva, hogy mekkora a mentési időablak, mennyi idő alatt kell mennyi adatot visszaállítani, ha úgy hozza a sors... De az is fontos lenne, hogy az archiválandó adatmennyiség mennyi idő alatt jön össze? lehet-e havi archívokat csinálni, mondjuk havonta egy LTO-7 kazira?

VM-image-ek archiválására ekkora adatmennyiség esetén én VTL-ben, vagy erős dedup-ot tudó storage-ban gondolkodnék, nem egyedi szalagegységben és 23 tonna kazettában.