( hzsolt94 | 2022. 01. 11., k – 16:40 )

A lakossági dugvillás eszközök egy teljesen más kategória, eddig fix bekötésről volt szó. 16A-ig lehet megfelelő konnektorral eszközöket szerelni, azzal hogy a 16A-es eszközt 10A-es hálózatra dugod, nem igazán tud mit kezdeni a rendszer, nem ideális de ennek elkerülésére nincs igazán egységes jó megoldás*.16 ampernél nagyobb jelet a dugvillás EVSE-n pedig nem fogsz tudni beállítani.

 

A tűzhely sokkal inkább az ipari csatlakozós (akár 3x32A-es) EVSE-re a analógia. Nekem történetesen ilyenem van, a leírás amivel érkezett piros betűkkel tartalmazta hogy csakis szakképzett munkaerő által üzemeltethető, lakossági felhasználásra nem alkalmas és használata tilos. Na most ez pontosan arról szól hogy mivel az eszközön állítgatni kell a töltőáramot (1x10A - 3x32A között) a biztonságos üzemeltetési áramot az adott körülmények között elvileg szakembernek kellene eldönetni.

Nyilván megfelelő ismeretekkel ez kevésbé gond de - hivatalosan - Gipsz Jakab szobafestő vagy titkárnő bizony nem használhatna hordozható kiépítésű 16A-nél nagyobb áramfelvételre képes EVSE-t.

 

* Van olyan régió ahol a 10 és 16 A-es dugvilla különböző alakja miatt megoldott ez, van olyan ahol W értékeket kötelező a konnektorokon is feltüntetni és a végfelhasználó felelőssége nem bedugni. Van olyan ország ahol a dugvillának fixen 13A-t kell tudnia és biztosíték kell legyen benne. De univerzális megoldás nem igazán van, Magyarországon sem. A 10A-nél nagyobb fogyasztóknak nem lehet "lapos" földeletlen dugvillája. (Porszívók tipukusan ezért használnak kerek földeletlen dugaljat.) Egy fali dugaljról viszont nálunk nem derül ki hogy mire van biztosítva.