( _Franko_ | 2022. 01. 08., szo – 15:40 )

Úristen, fotelfizikus!

Én egy éven át voltam szakmai gyakorlaton hőerőműben... szóval a fotelfizikus az most épp te vagy. :D

Ezt a tévképzeted melyik szaksajtóban olvastad? A facebook baloldali csoportjában?

És te? Melyik jobboldali álhírcsoportból tájékozódsz a témában? Úgy látom téged az triggerel, hogy báncsák a paksi erőművet, ilyenkor kitör belőled a szakértő. :D

Jóreggelt, a fransziák is atomerőműveket építenek,

Ez biztos így van, ha te mondod. Ja, várj, "France derives about 70% of its electricity from nuclear energy, due to a long-standing policy based on energy security. Government policy is to reduce this to 50% by 2035."

https://www.world-nuclear.org/information-library/country-profiles/coun…

pedig 2023-ra készen lehet az európai fúziós  reaktor.

Az ITER egy K+F projekt, már két éve üzemszerűen működik, jelenleg a teljesítményét növelik fokozatosan a tervezett 500 megawattig, amit még idén is elérhetnek. Nagyjából ott tartanak vele, amit írtam, hogy 10 percig fenn tudják tartani a stabil energiatermelést. Messze van még a piaci alapokon működő erőműtől, de hozzátenném, hogy az első repülőgép és a Holdra leszállás között 66 év telt el.

Egyelőre olyan 20-30x hatékonyságnövelés a cél, ami korán sem biztos, hogy elérhető. De te becsülöd, hogy mindjárt kész, és olcsó lesz... 

A hatékonyságnövelés nem cél, a hatékonysága már most is megfelelő, a fúziós erőmű kapcsán - mint írtam - három cél van: a költségcsökkentésen, a gyártástechnológián és a mérnöki problémákon dolgoznak.