( _Franko_ | 2022. 01. 08., szo – 10:10 )

bezárják a németek az atomreaktorokat

A napi átlag 60-70 GW termeléshez képest az eddigi 7,3 GW helyett idén január elsejétől 3,3 GW a termelésük a német atomerőműveknek, ezzel eléggé nehéz magyarázni azt, hogy az európai áramtőzsdén miért ment fel 50-ről 180 euróra egy MWh ára. Ráadásul miért tavaly nyáron indult meg felfelé.

a gázerőművek üzemanyaga szintén az egekben

Na, ez már jobb magyarázat lehet, mert az villamos energia ára a gáz árával arányosan növekedett. Ráadásul az utóbbi 20 évben EU szerte több mint 300 GW CCGT gázerőművet létesítettek (tipikusan távhő-központot, ami tud villanyt is gyártani), ezen felül vannak a konvencionális gázerőművek szintén majdnem 300 GW kapacitással, és jellemzően szénerőművek által termelt energiát váltottak ki gázzal (például a németeknél 2000-ben a termelt energia 56 százaléka volt szénerőmű alapú, tavaly már csak 28 százaléka), a gázerőművek által termelt energia pedig több mint kétszeresére növekedett.

Szóval a gáz ára meg nagyrészt egy geopolitikai játszma jelenleg, kisebb részt piaci reakció, például arra, hogy a kínaiak éppen szénről állnak át bármi másra, leginkább gázra és veszik az orosz és az amerikai gázt is igen nagy tételben, gyakorlatilag bármi áron. Ez igencsak jól jött az oroszoknak és most geopolitikailag zsarolnak a gázzal, aki pedig nem fekszik le a zsarolásnak, az drágán kapja a gázt. Aki meg lefekszik a zsarolásnak, attól egyszer majd kérnek valamit. Vagy már kértek is.

Ehhez hozzájött, hogy a pénzügyi szféra nekiállt a CO2 kvótákkal kereskedni, ami nem tervezett hiányt okozott a piacon, a hiány pedig áremelkedést, ami miatt még többen akarták felvásárolni (hogy majd drágábban eladják), még kevesebb lett a piacon, a hiány pedig áremelkedést okozott... és így tovább. Az egyik komoly probléma az, hogy most egy csomó CO2 kvóta van olyanoknál, akik nem tudják használni, egyszerűen azért van náluk, hogy majd eladják sokkal több pénzért.

(és gázerőmű KELL, mert az könnyen szabályozható)

Ahja, jelenleg az igényeket úgy lehet kiszolgálni, hogy a telepített kapacitás több mint fele szabályozható, és legalább a negyede 15 percen belül szabályozható.

csak itthon csillapítja a (lakossági) elektromos áram díját a rezsidémon, a közületi (versenypiaci) áram ár már majdnem duplája a lakosságinak...

Ez az egyik nagy összetevő, ami fűti az inflációt... végül úgyis a lakosság fizet.