( lcsaszar | 2021. 12. 08., sze – 16:12 )

Beleolvastam a Wikipédia aktuálisan elérhető cikkébe, de bevallom nem bírtam végigolvasni ezt a strukturálatlan, áttekinthetetlen betűhalmazt. Pedig érdekes és fontos téma. Az ilyesmiről csak elfogulatlan távolságtartásból lehet objektív cikket írni; gondolom ezért is maradhatott. Annak nem találtam semmi nyomát, hogy egyes társszerzőket törölni akartak volna, de lehet, hogy nem olvastam elég alaposan.

Aki azzal jön, hogy de hát a vallási fanatikusok, a gyarmatosítók, a többiek is: tessék azokról is szócikket írni.

Ennek az itteni postnak a címe viszont csúsztatás, majdnemhogy clickbait.

Úgy általánosságban: a kommunista ideológia egyik szlogenje volt: "mindenki képességei szerint, mindenkinek szükségletei szerint". Ez elvileg szép és jó, de mivel ez kitörli az emberekből a motivációt (úgyis megkapom, amire szükségem van: élelem, lakás, eü ellátás, szórakozás, stb) ezért a termelés drasztikusan hanyatlani kezdett, és az emberek inkább elszegényedtek. De persze megkapták az alapvető létszükségletet: tanácsi lakás, 3,60-as kenyér, olcsó sör. Az állam is a "vegyük el onnan, ahol sok van, osszuk szét ott, ahol kevés van" elvet követte, ezzel megszüntetve a középosztályt. Lehetne még ragozni, hogy ez kinek volt jó, és milyen máig ható következményei vannak.

Ugyanakkor mi azt tanultuk, hogy a kommunizmus egy utópia. Az úgynevezett szocialista országok (köztük Magyarország) a fejlett szocialista társadalmat építették, de még azt sem érték el. A nagy Szovjetunió azonban már elérte, és most éppen (a 70-es, 80-as évekről beszélünk) a kommunizmust építi. Hogy ma mi van, azt nem tudom. Kínáról azt lehet tudni, hogy ott szocialista piacgazdaság van. Nem hinném, hogy kommunizmus van (vagy lesz) valahol. A népirtásoktól és egyéb bűnöktől eltekinve szerintem nem lenne jó, mert melegágya a korrupciónak, előbb-utóbb kitermeli a diktátorokat, kiöli az emberekből a motivációt. Ami közös, azért kevésbé szívesen dolgozik az ember, mint ami a sajátja, ilyen az emberi természet. Erre alapozni egy társadalmi berendezkedést óriási baklövés.