( Caro | 2021. 12. 06., h – 09:54 )

Emberek, itt megint annyi tévhit kering....

A szabvány szerinti kábellel 100 m-t kell tudni. Ez úgy jön ki emlékeim szerint, hogy 90 m a falban, 5-5 m patch kábel. Közte toldás nélkül.

A 100 Ohm a hullámimpedancia!!! Ez azt jelenti, hogy ha 100 Ohm-al zárod le a kábelt, akkor az adónak olyan lesz, mintha egy végtelen hosszú kábelt hajtana (nem lesznek reflexiók).

A tévhitekkel ellentétben a gigabit nem használ magasabb frekvenciákat a 100 megánál! Ugyanúgy 125 MHz a szimbólum ráta. Viszont MLT-3 helyett PAM-5-öt használ, de az okosok azt mondják, ez nem zavarérzékenyebb. És ami viszont különbözik, hogy a két egyirányú érpár helyett 4 kétirányút használ.

Tehát 4x-es sebesség jön a több érpárból, 1.6-os szorzó a modulációból a többi a kódolásból. De semmivel nem zavarérzékenyebb a 100 megánál!

Tehát ha 100 megával megy, akkor gigával is mennie kellene. Ha mind a négy érpár megvan (mivel korábban ment, feltételezem ez jó). Az auto-negotiationnel lehet még baj, azt lehet érdemes kierőszakolni. A kábelt amúgy ki lehet mérni a legtöbb switchben meg gépben lévő kábeldiagnosztikával is.

Ja, és az utolsó tévhit: az ethernet nem hoz létre galvanikus kapcsolatot a két gép között!! Mindkét végén transzformátor van. Igazából az egyetlen olyan széles körben használt átviteli szabvány, amit hozzáértők terveztek (pl. szöges ellentétben az USB katasztrófával).