( _Franko_ | 2021. 11. 17., sze – 22:03 )

Remélhetőleg nem úgy volt összerakva, hogy egy fázis csak a garázst szolgált ki, semmi mást...

A kevéske három fázisú fogyasztón kívül nálam egy fázis csak a műhelyt és az udvart szolgálja ki, egy fázis a házat és egy fázis a kazánházat, vagyis a hőszivattyút, a 3 kW teljesítményű kiegészítő fűtést és esetleg a HMV tartályban a 2 kW teljesítményű fűtőszálat. Vélhetően kurvára elbasztam, mert mindent patikamérlegen kellett volna háromfelé szednem, de őszintén leszarom. Így viszont tudom, hogy a házban mennyi fogyasztó lehet bekapcsolva, tudom, hogy mennyi szerszámmal tudok dolgozni és tudom, hogy a fűtés mindig menni fog. Minden egyéb esetben fejben kellene sakkoznom, hogy vajon a hőszivattyú mellett mehet-e a vastagoló gyalu és a forgácsporszívó, ha közben levest főzök vagy ezek épp nincsenek egy fázison.

Képzeld el azt a kisarkított esetet, amikor egy utcában 100 ház van, és mind a száz házban ott a 3 fázis, és mindenki ugyanarra a fázisra pakolja a nagyfogyasztóit...

Jaj, vártam már a szokásos zeller féle worst case szcenáriókat. Igen, biztos van ilyen eset, és szépen látszik a három fázis feszültségviszonyain, hogy messze nem szimmetrikus a terhelésük az utcában, de 2-4 voltnál nagyobb különbség nem igazán fordult még elő és az meg lófasz. Ha ennél rosszabb helyzet állna elő, akkor majd a szolgáltató megvédi magát, addig meg felesleges ezen aggódni, hogy mi lenne, ha mindenki ugyanabban az időben pont ugyanabba a fázisba dugja a porszívóját.