( _Franko_ | 2021. 11. 17., sze – 13:32 )

Saját példa: amikor átvettem a házat az előző tulajtól, szembesültem vele, hogy 1db fázist kapott dedikáltan a garázs, ahol volt 1db ledes mennyezeti világítás. A koncepciója az volt, hogy neki majd ott munkapadja lesz, köszörűgéppel meg mindennel, persze ez soha nem valósult meg.

Pedig a koncepció jó volt. Most akkor az a baj, hogy nem valósult meg?

Azért ehhez képest csak jobb megoldás már pl. a 3db klímát három külön fázisra rendezni, vagy az egyéb fent is felsorolt dolgokat, amiket amúgy meg is tettem.

Nyilván, csak nem fogod tudni rákényszeríteni a három klímát, hogy kb. azonos mennyiségű áramot vegyenek fel.

Nem azt mondom hogy ez tökéletes, vagy óriási hatása lesz a környezetre, de rugóztunk itt már azon, hogy egy ESP-nek vagy éppen standby-ban hagyott szórakoztatóelektronikai és IT cuccnak mennyi a fogyasztása.

Én nem szoktam rugózni ilyeneken, sőt, kellően tudom utálni, amikor ilyeneken rugóznak, hogy a ház minden cuccának a standby fogyasztása 30 watt és az évente 260 kWh energia, amit felszorzunk a házakkal és satöbbi, csak ugyanezek a házaknak a fele (!) HH (átlagos) vagy ennél jóval rosszabb energetikával rendelkezik, vagyis fajlagosan egy négyzetméter fűtése visz el ennyi energiát évente (311-400 kWh), de a hőszigetelés, nyílászáró csere vagy fűtéskorszerűsítés az postponed, mert kurva sok befektetést igényel.

Ezekhez képest egy ilyen egyszerű, józan paraszti eszes fázisátkötögetésnek még értelme is van (mármint napelem esetén), még ha nem is nagyon sok.

Hát. Nem sok haszna van, ha bruttó elszámolásba kerülsz, akkor esetleg lesz, de akkor is mérni érdemes, hogy eléri-e a behúzott rézdrót árát a megtakarítás. Ha tényleg spórolni akarsz, akkor fűts fel puffertartályt hőszivattyúval nappal, egyrészt jobb a hatásfoka, mert melegebb a levegő, másrészt akkor fogyaszt, amikor süt a nap. A sok apró fogyasztó elosztogatását meg engedd el, soha nem térül meg érdemben.