( Dolphy | 2021. 11. 16., k – 11:01 )

Kicsit könnyebb téma a Gemist.hu-rol:

Helló, magyar ellenzék: hadd mutassuk be nektek az ún. nyugatot és az ún. liberalizmust!

Miközben a magyar ellenzék magát valamelyest liberálisnak, nyugatosnak mondó része (Momentum, DK) kötelező oltást, védettségi igazolást és további paternalista eszközöket sürget a járvány elleni küzdelemben, Ausztria pedig lockdownt kísérel meg bevezetni oltatlan és egészséges adófizetői és polgárai számára, a leendő német koalíció egyik pártjának, a liberális-jobboldali FDP-nek az alelnöke, a jogász Wolfgang Kubicki egy kitűnő interjúban mutatta meg, milyen az, amikor valaki komolyan gondolja azokat az értékeket, amelyek jegyében politizál:

  • „Egy jogállamban mindennek megalapozottnak és arányosnak kell lennie. Márpedig ha az oltottak is fertőzőképesek, úgy nem szabad rosszabbnak beállítani az oltatlanokat. Itt ugyanis egy veszély elleni védekezésről van szó, nem pedig állítólagosan jobb emberré nevelésről.”

  • „A veszélyt nem az oltottak vagy az oltatlanok jelentik, hanem a fertőzöttek. Mondom, oltottak is lehetnek fertőzöttek. Ezért jogilag is problémás azt mondani, hogy az oltottak teszt nélkül is bemehetnek mindenhova, az oltatlanok viszont csak teszttel tehetik ugyanezt meg - már ha egyáltalán bemehetnek valahova. Mindkét csoportot ugyanúgy kell kezelnünk!”

  • „Az egészségügyi minisztérium tudományos tanácsának közléséből tudjuk, hogy a pandémia alatt tényleges túlterhelés az egészségügyi rendszerünket egy alkalommal sem érte, se nem fenyegette. Most sincs szó ilyesmiről.”

  • „A gond inkább az, hogy a pandémia kezdete óta teljes Németországban 9000-rel csökkent a használatba vehető intenzívágyak száma. Korábban voltak ugyanis olyan ágyak, amik tartalékként rendelkezésre állhatnak, az ezekre való költést azonban leállították, mondván drága. Egy regiszter szerint 10 ezer vésztartalék-intenzívágy áll a raktárban. Ezeket elő kellene venni. Ha nem most, mégis mikor? Olyat nem lehet, hogy az állam csökkeni a kapacitásokat, majd közli, hogy a lakosság a kórházak kapacitásgondjai miatt sajnos otthon kell maradjon, a vállalkozókkal pedig erre hivatkozva záratjuk be a boltjaikat.”

  • [Nemcsak az oltásra való buzdításban, hanem] „atéren is van felelősségünk, hogy védjük a kisebbségek jogait, és olyan megoldásokat keressünk, amelyek nem közösítenek ki embereket. Ha az állam hangsúlyosan megadja a választás szabadságát az embereknek, nem részesítheti őket abban a méltatlan morális ítéletben, hogy a vélhetően »rossz« oldal mellett döntöttek.”

Eddig tehát az idézetek. Az interjú nem a Spiegel újságírói miatt jó: azok ütnivalóan idegesítően hozták fel a 444-szintű járványrettegtetést nem is kérdések, hanem kijelentőmódban történt közbevetések, már-már kinyilatkoztatások formájában.

Az interjú azért jó, ahogyan Kubicki hülyét csinált belőlük a bugárbélai értelemben vett józan paraszti ésszel. Amikor például a politikus arról beszél, hogy nem kéne kirekeszteni az oltatlanokat, a Spiegel közbeveti, hogy dehát konteósok is ezt mondják, akkor Kubicki visszakérdez, bevetve a varázsszót, amit a migránsok védelme okán annyira elutasít a német ballib média: utasítsuk akkor ki őket Németországból?

Amikor a Spiegel a bajor CSU főnökére hivatkozva állítja, hogy koronakáosz lesz év végén, Kubicki újra a CSU-t rendre kellemetlenkedő provinciális kispártként beállító balliberális média érvkészletét használva vág vissza, mondván az illető „egy leendő ellenzéki frakció kis tartományi csoportjának vezetője, so what?” Amikor a Spiegel értetlenkedve felhozza, hogy Kubicki miért kampányolt azzal, hogy a járvány alatt „még szép, hogy” járt elméletileg zárva tartó kocsmákban, azzal vág vissza, hogy nem tudja elképzelni, hogy van olyan ember, aki minden hülye intézkedést betartott, azt, miszerint egy pár séta közben a parkban nem szólhat egymáshoz, szerinte pl. senki.

Amikor a hetilap be akarja rakni a felelőtlen sarokba amiatt, hogy ellenzi a gyerekek iskolai maszkviselését, azt azzal semmisíti azt meg, hogy megmagyarázhatatlan, hogy a rendszeresen tesztelt gyerekeknek miért kelljen maszkot hordania, amikor a német parlamentben eközben meg levehetik a képviselők a maszkjukat a székjükhöz érve.

Igaz, az FDP-nek egyelőre nem sikerült átvernie covidügyi policyjeit az új koalíción: a hírek szerint oltás, átesettség vagy negatív teszt kell a magukat nem beoltatóknak még a tömegközlekedésre is, de egyezség tegnap este még nem volt etéren.

A magyar ellenzéknek, mind a Kubickit legalább nyelvileg értő osztrák kormány számára példaértékű lehetne ez a liberális politikus. Wolfgang Kubicki ugyanis nem moralizálásban, az emberek rettegtetésében, megosztásában és kiközösítésében utazik. Hanem racionalitásban és megoldáskeresésben.

És nemcsak akkor hisz a jogállamban és a demokráciában, amikor másokon kell szörnyülködni, hanem akkor is, amikor ezek ténylegesen, otthon veszélyben vannak.

(Bukovics Martin)