( BehringerZoltan | 2021. 10. 28., cs – 21:55 )

Az általam mért dolgot még picit emésztenem kell, mert nagyságrendileg nem stimmel. Ezred- és nem századmásodpercekre számítottam.  Nyilván valami hiba van mérésben, mert ezek extrém értékek lennének, amikkel nem lehetne zongorázni. Szal leginkább csak egymással hasonlíthatóak össze (már a digizongi meg sz.gép). A zongi egy tőkéletes gyári hangszer ami hibátlanul működik és ott is ez a nagyságrend. 1-2 századmásodperc eltérés van köztük. Ami nyilván érzékelhető, de már az is túl nagynak tűnik. Meg kéne nézni ugyan ezzel a módszerrel egy igazi zonginál is a késést! 

Tehát a jegyzőkönyv kedvvért: úgy vettem fel, hogy mobilon elindítottam a felvételt; odatartottam közel a billentyűzethez és hangszóró felé fordítottam; körömmel leütöttem egy billentyűt és lenyomva tartottam. Így a sz.gép-es zongora esetén 6-8;a digitális zongora esetén <5 századmásodperc volt a különbség a köröm koppanásától a hang kezdetéig. A mobil 44100Hz -es mono felvételt csinált. Ezt nyitottam meg a sz.gépen Ocenaudio nevű programban és az mutatta grafikusan a felvett hangot, és a két pont közti időeltérést. Utána csináltam olyan felvételeket is, hogy nem körömmel hanem ujjbeggyel ütöttem le a billentyűt h ne legyen koppanás. Direkt azért, nehogy valami mást véljek vizuálisan a köröm koppanásának, amikor grafikusan megjeleníti a hangot a sz.gép. Biztos, h a köröm koppanása volt az, amit annak gondoltam. 

A zongi billentyűzete olyan midi kábellel van összekötve a sz.géppel, aminek egyik fele DIN csatlakozós a másik USB. Van benne valami elektronika is. De mivel önmagában a digitális zongora is ugyan ezt nagyságrendet produkálta, így nyilvánvalóan nincs olyan hiba a kábellel v. a sz.géppel ami felelős lenne a kapott érték nagyságrendi eltéréséért.