( Raynes | 2021. 10. 26., k – 18:41 )

Pentium 2-re nem lehet feltenni, mert a Win11 CPU utasításkészletbeli igényei megegyeznek a Win8-10-zel, azaz vagy PAE, NX, SSE2 vagy 64 bit + XCHGCMP8, ezeknek egyikét sem hozza a P2-P3. A korai P4-ek sem. A késői s775-ös P4-ek némelyike hozza a 32 bites követelményeket.

Ennek ellenére P4-re lassan már csak terítőt virágvázával meg retró XP-t érdemes tenni, soványabb modern Linux is csak döcögni fog rajta, nem hogy a Win8-11, böngészésre meg nettó alkalmatlan OS-től függetlenül. Ezekre már a Win10-et sem volt érdemes feltenni. Meg ez a tényen nem változtat, hogy a MS genyó, és egy i7-7700K és egy Ryzen 1600 sem támogatott. Ez tényleg a mesterséges elavultatásra ékes példa, nem lehet rajta mit magyarázni. Igen, Rufus-szal kicselezhető, most még, de a frissítéseket sanszosan bukhatja az ember. A MS mindent meg fog tenni, hogy a támogatatlan hardvert használó userek szopatva legyenek nagyon tisztességesen.

A legnagyobb érv a Win11 ellen, hogy még támogatott gépen sem ad semmi pluszt a Win10 ellenében. Lényegében az UI-t újították meg, meg kötelező tették a virtualization-based security (VBS) funkciót, de ez utóbbit még Win10-en is be lehet kapcsolni. Erre inkább majd 2025-ben érdemes visszatérni.

Ezt egyébként már Win7-nél is eljátszották, hogy 256 MB RAM-os P2-P3-as gépekre is felhekkelték, hát sok értelme nem volt annak sem, lefőtt egy kávé, mire bebootolt, meg eltelt 2-3 perc, mire megnyílt rajta bármilyen apró alkalmazás, magyarán csak cirkuszi mutatvány az egész. Lehetni mindent lehet, 486-osra is lehet a mai napig Gentoo-t tenni, de ettől még használhatatlan marad. A P4 egyértelműen retró, aki ilyen gépet tart, az ma már csak retrózásra használja, főleg, hogy ez volt az utolsó platform, ami Win98-cal kompatibilis volt Intel-vonalon, meg akár még a DOS is elment rajta, és 1-2 lapon még volt ISA foglalat, ezért retrózásra egy sokoldalú platform, nem drága, sok van belőle, annyira nem ritka, hogy a gyűjtők felstrófolják az árakat.