( oattila | 2021. 10. 23., szo – 14:54 )

"A jogállamiság megértéséhez az emberi jogok egyetemes nyilatkozatából kellene kiindulni."

Akadnak gondok, amikor abban a törvény előtti egyenlőségről van szó. A minden megkülönböztetésben benne van nem csak a negatív, de a pozitív diszkrimináció tilalma is. Ha ez lenne a közös alap, akkor át kellene fogalmazni a 7. cikket:

7. cikk

A törvény előtt mindenki egyenlő és minden megkülönböztetés nélkül joga van a törvény egyenlő védelméhez. Mindenkinek joga van egyenlő védelemhez a jelen Nyilatkozatot sértő minden megkülönböztetéssel és minden ilyen megkülönböztetésre irányuló felbujtással szemben.

A család leírása is elavult az emberi jogok egyetemes nyilatkozatában:

16. cikk

  1. Mind a férfinak, mind a nőnek a házasságra érett kor elérésétől kezdve joga van fajon, nemzetiségen vagy valláson alapuló korlátozás nélkül házasságot kötni és családot alapítani. A házasság tekintetében a férfinak és a nőnek mind a házasság tartama alatt, mind a házasság felbontása tekintetében egyenlő jogai vannak.
  2. Házasságot csak a jövendő házastársak szabad és teljes beleegyezésével lehet kötni.
  3. A család a társadalom természetes és alapvető alkotó eleme és joga van a társadalom, valamint az állam védelmére.

Itt az EU-s jogharmonizációhoz szükség lenne házasság tekintetében a többes szám alkalmazására "férfinak és a nőnek" helyett, mert a család az család, akkor is ha nem egy férfi és egy nőről van szó.

Egy az egyben kockázatos volna átvenni, alaposan át kellene fésülni és aktualizálni mert jelenlegi formájában nem teljesen felel meg.