( uid_6201 | 2021. 10. 23., szo – 07:46 )

Ha jól értem, 100V-os szinuszos jelre a régebbi 5 wattosként szólt, az új 15 wattosként. Hurrá elvileg hangosabb az új.
Viszont az erősítőre a régi 2 kohm-os hangszórók helyett 650 ohmos hangszórókból lett egy rakás (52 darab?) ráaggatva.
Azaz az erősítőre az eddigi 38 ohmos terhelés helyett 12,5 ohm eredő terhelés került.

Kis fizika az impedancia illesztésről: egy erősítőből a maximális teljesítmény akkor vehető ki, ha a terhelő impedancia megegyezik az erősítő kimenő impedanciájával. Ha a terhelő impedancia ez alá csökken, akkor valójában az erősítő fog jobban melegedni, a hangszórókra jutó össz teljesítmény visszaesik. Ugyanis bár valamelyest nagyobb áramerősség jön ki a kisebb impedanciára az erősítőből, de az erősítő belső impedanciája miatt ennél sokkal meredekebben esik a feszültség. Azaz a P=U*I kevesebb lesz.
A rendszer a kisebb impedanciájú ("nagyobb teljesítményű") hangszórók ellenére halkul azonos erősítő mellett.
Egyúttal az is igaz, hogy ami eddig 5 wattos hangszóróként jól muzsikált, a 15 wattosok által lehúzott impedancia és a hangszórókra jutó kisebb feszültség miatt jelentősen halkul.

Ennek igazolásához egy próba: húzzátok le a fele hangszórót és nézzétek meg hogy a maradék jelentősen felhangosodik-e?
Ha igen, akkor segít az, hogy növelitek az impedanciát azzal, hogy kettő termenként sorbakötitek a 15 wattos hangszórókat. Vagy a másik irány, hogy fele hangszórót hajtson a meglevő erősítő (25 ohm) és egy beszerzett másik ugyanilyenre kössétek rá az intézmény másik felét. Vagy nem kötözgettek semmit, hanem vesztek egy nagyobb teljesítményű (kisebb kimenő impedanciájú) 100 V-os erősítőt. Utóbbi két esetben ráadásul lesz hangerőben tartalékotok is.