( _Franko_ | 2021. 10. 19., k – 21:27 )

Én úgy értelmezem, hogy a hangszóró hangereje arányos a rá tolt teljesítménnyel. Ez eddig így van?

Ezzel a rendszerrel teljesítményt nem tudsz tolni, feszültséget tudsz tolni, ami az adott terhelésen adott áramot fog eredményezni.

Tehát ha konstans x hangerőt akarok, akkor ahhoz konstans y teljesítmény kell.

Igen.

Na most a kábel szempontjából, ha azon x teljesítményt nagyobb fesszel viszek át, ahhoz kisebb áram tartozik.

Igen, de nem ebben az esetben. A hangszóród nem konstans teljesítményű, hanem konstans ellenállású. Nagyobb feszültségre nagyobb áram fog folyni.

Tulajdonképpen ez úgy működik, mint egy nagyfeszültségű távvezeték, nem? Sőt tulajdonképpen ez csak egy "távvezeték".

Nem.

Szerintem ott van az eltérés a gondolkozásunk között, hogy pont, hogy nem fix az impedancia, amivel számolni kell. Kérdeztem, már, hogy megnézted-e, hogy működik a 100 voltos hangrendszer? :-)

Igen megnéztem, de kezdem úgy érzeni, hogy csinálj, amit akarsz.

A hangszórókban mindegyikben van egy trafó, amihez ráadásul tartozik egy teljesítmény kiválasztó kapcsoló, ami a trafó különböző menetszámú leágazásait kapcsolja, vagyis ezzel lehet halkítani a az adott hangszórót. Ezzel változik az impedancia

Igen, ha átállítod.

Viszont ebből az következik, hogy azon kívül, hogy megnézem a kontakthibákat, impedanciát kellene mérnem, hogy belül van-e a határokon, arra meg a kis multiméterem nem alkalmas. Bár azt látva, hogy a 240 wattos erősítőt szinte biztosan túlterhelik (ahogy írtam a topicnyitóban 40+ hangszóró van és amit megnéztünk az 15 wattos állásban volt...), valószínűleg rossz érték jönne ki és már ott kiderülne, hogy méretezési hiba van.

Ha 70 voltra van állítva, akkor nem terhelik túl, mert a teljesítménye nem konstans. Vélhetően értett hozzá az elődöd.