( VincentV | 2021. 10. 18., h – 23:29 )

Kétlem, lakossági megoldásokról beszélünk még mindig, oda egyféle használható és 90-110eFt között mozog az ára. Tudtommal sehol a világon nem kell ilyen megoldás napelemes rendszerhez, csak nálunk (cáfolat linkkel jöhet, tényleg érdekel, én nem találtam). Eleve farmuci helyzet lehet kicsit, amikor egy lángoló háznál a tűzoltó előveszi a centit, gondosan leméri, hogy a napelem modulok részét képező a PV- modulok által lefedett terület(ek) legközelebbi pontja és az épület belépési pontja közötti DC kábelszakasz legrövidebb távolsága több e mint 10 méter. Ha több, akkor a fejére csap majd így kiált: itt bizony tűvédelmi kapcsolónak kell üzemelnie! És teljesen máshogy kezd el oltani. Én nagyon örülök neki hogy ez így van, sokkal nagyobb biztonságban van mindenki.

No szóval nálunk kell ilyen szar, és mit ad isten, 1db cég 1db terméke tudja teljesíteni a feltételeket (Santon), és ezt 1db hazai cég forgalmazza kizárólagosan. Van a cuccban még egy nagyon jó feature: ha 3 havonta nem működteted manuálisan (teszt funkció), akkor hajalmosak az érintkezők összesülni, ami tűzet eredményezhet (igen, a tűzvédelmi kapcsoló gyújtja rád a házat). Ez a dolog pár esetben már meg is történt itthon, had ne keressem ki a releváns FB csoportból a képeket, de ott voltak.

Az eredeti tervezetben egyébként az szerepelt, hogy minden panelhez kell egy ilyen, de ezt a napelemszövetség időben vissza tudta verni (egyébként most senkinek nem lenne napelem a házán).

Amúgy egy dologra jó volt az egész: a 10 méternél hosszabb külső DC szakasztól úgy fél mindenki mint a tűztől (HAHA!), így aztán mindenki foggal-körömmel próbálja megoldani és megoldatni, akár komolyabb átalakítások árán is. Aki meg nem tudja, az így járt :(