( zeller | 2021. 10. 08., p – 18:00 )

"A hagyományos mobiltelefonok szempontjából nem probléma, amennyiben tudnak utána 2G-n üzemelni." - Gyakorlatilag minden eszköznek _kell_ tudnia GSM hálózaton kommunikálni, mivel a vészhívás funkció _kötelező_ és azt a szolgáltatók jellemzően a 2G hálózaton engedik (oda tud bekonnektálni ilyen célra bármelyik eszköz, akkor is, ha nem az adott szolgáltatónak a kártyája van benne)

"Probléma, hogy az ipari csak 3G-képes eszközöket" - Aki az elmúlt 5-6 évben olyan IoT eszközt vett, ami 3G alatt/fölött nem üzemképes, az -már bocsánat- meg is érdemli. Józan paraszti ésszel lehetett tudni, hogy a 2.5G/3G/4G nem fog sokáig együttélni, valamelyiknek mennie kell - és nem, nem az újnak, és nem is annak, ami a _kötelezően_ üzemeltetendő 2G-re épül.

"Probléma, hogy a csak 3G-képes okostelefonokat ki kell dobni és újra kell vásárolni" - Mikor volt legutóbb forgalomban szerinted 4G-t nem tudó okostelefon? Saccra minimum 8-10 éve...

"Probléma, hogy azokon a területeken, ahol pocsék a 4G-lefedettség, ezentúl nem lesz alternatíva" - mert te aztán pontosan tudod, hogy a hálózattervezésben/átalakításban hogyan működnek a dolgok... Lehet, hogy lesz olyna terület, meg összesen sem több, mint egyszámjegyű százaléknyi ügyfél, aki 3G-only területen él, és nem lesz beltéri 4G azonnal - bár ahogy én hallottam, ezeket a területeket a 4G-hálózat bővítésével meg fogják "célozni".

"Erőltetett növekedés és pazarlásra, függőségre, a tudatuk reklámfelületként való kiszolgáltatására ösztönzése azoknak is, akik eddig megvoltak okostelefon nélkül." -Ha eddig megvolt, senki sem tart a fejéhez fegyvert, hogy de most aztán az új készüléket tessék tapicskolótamás módon használni. Sőt, ha megvolt okostelefon nélkül (ahogy pl. te is), eztán is meglesz nélküle, mert a csere csak egy lehetőség, nem kötelező.