( rpsoft | 2021. 10. 05., k – 13:31 )

0. Annak, hogy korábban mi volt, a jelentősége az ítélethozáskor van (egyrészt, ha előre elterveltnek tartják, hozzácsaphatunk a dologhoz egy önbíráskodást, másrészt, ha hirtelen felindulás, akkor lehet enyhítő). Ha akkor lépett volna közbe, akkor most nem kellene itt vitatkozni.

3. Megfogta, és ha jól tudom, azt mondta, hogy viszi az igazgatóhoz. Nem tudom, mi a pontos ítélet, valószínűleg, ha sikerül is elvinnie, akkor már a 18 év alatti sérelmére elkövetett személyi szabadságban való korlátozás lett volna, aminek az esetében nem alkalmazható a pénzbírság, 1-3 év (ha erőszakos, 2-8).

A büntetett előélet azt jelenti, hogy jogerősen elítélték. Tehát nem akármilyen büntetés bekasszírozásáról van szó (pl. szabálysértés esetén a rendőr megbüntet, elismered, befizeted, kész, nincs ítélet, nincs büntetett előélet). A gyorshajtás pl. csak szabálysértés (közigazgatási vagy helyszíni bírság jár), bűncselekmény akkor lesz belőle, ha személyi sérüléssel vagy halállal járó baleset a következménye, gondolom, ilyen esetben Te is jogosnak tartod.

A neveléssel kapcsolatban nem igazán értünk egyet. Én nem hiszem, hogy van, amikor kijár, de azt sem, hogy ha a szülő hirtelen felindulásból megpofozza a gyereket, akkor rögtön el kellene ítélni. A neveléstudomány ilyen esetre azt javasolja, hogy utána beszéljük meg a gyerekkel, hogy mi történt, és miért (hogy a pofon nem járt, de azért ő volt, aki felhúzta a szülőt). A viccet persze ismerem, csak az az érdekes, hogy ismerősi körben pont a Montessori és hasonló iskolákba járó gyerekek a legudvariasabb, legkiegyensúlyozottabb gyerekek, akiknél működik az, hogy a szülő szépen elmagyarázza, hogy mit ne csináljon a gyerek, és miért. Csak ehhez kell, hogy a szülő magasan intelligens és nagyon türelmes legyen (akiknek futja ilyen iskolákra, azok általában maguk is elég nyugisak, mert nincsenek komoly, napi anyagi gondjaik).