( Friczy | 2021. 09. 28., k – 23:39 )

Az új párt felépülési lehetőségét nem az előválasztás fojtja meg, hanem a jelenlegi választási rendszer. Az az oka, hogy gyakorlatilag csak tömbben lehet választást nyerni, sőt, szinte a parlamentbe bekerülni is csak tömb részeként lehet.

(mellesleg a tömbben - sőt, azon kívül is - vannak új pártok, tehát a tények rácáfolnak az állításodra).

Az egyfordulós, főként vagy teljesen egyéni választókerületekre épülő választási rendszer - ha nem próbálják kiegészíteni valamivel, pl. egy előválasztással - önmagában fojtja meg a kis pártokat, és nyilvánvaló, hogy egy új párnak hosszú idő, hogy elég ismert legyen. Lásd az egyfordulós, egyéni körzetekre épülő rendszereket - Nagy-Britannia, USA (bár ez utóbbi kissé vegyesebb) -, nagyon nem jellemző, hogy új párt lenne, általában van kettő, néha egy harmadik, aztán ezek váltják egymást pár ciklusonként. Az arányos rendszerekre egyik ellenpélda Németország, ott a bejutási küszöb persze limitálja az új pártok létrejöttét, de az arányos rendszer miatt mégis van rá lehetőség, de ott is több ciklus kell, hogy egy-egy újabb párt eljusson parlamenti küszöbig. Ez ilyen műfaj.

Az előválasztás legalább megteremti a lehetőséget, hogy újak bekerülhessenek a tömbbe. Az, hogy szerinted egy ember mozgatja a szálakat és mindent már eleve eldöntöttek, egy vélemény, nem mondom, hogy alaptalan, de az ellenkezőjét sem, mindenki döntse el maga, erről nem szeretnék vitát. Ugyanakkor pl. a Momentum szintén új párt, valahogy felépült. Az MMM ha nem is párt, de valahogy szintén bekerült. A tömbben van hat párt/mozgalom, és valamilyen szinten még az Új Világ Néppárt is benne van (kissé felemásan). Esélyük is van bekerülni, akár frakciót is alapítani. Gondold végig, hogy ha nem lenne előválasztás, akkor hány pártnak lenne esélye bekerülni.