( gee | 2021. 09. 24., p – 13:22 )

Az egyetem épülete, a vasútvonal csak "vas". Aminek a felhasználás módja bal vagy jobb oldalról nézve a meghatározó. Ami nem felel meg az igényeknek, nem használjuk belőle. - De épüljön csak meg! - Pár évig nem kis pénz keresnek vele az ott dolgozó cégek, dolgozók.

Kínának bevett gyakorlata van a befolyásának a kiterjesztésére / megerősítésére:

Infrastruktúra beruházásokat csinál szegényebb országokban (pl. Afrikában jellemző), ahol az ország magától nem tudná mondjuk ezeket meglépni. A kínaiak kölcsönt adnak az országnak, a kölcsönből az ország kifizeti az építést, amit a kínai cégek hajtanak végre.

Szóval Kína gyakorlatilag az egyik zsebéből a másikba tette a pénzt + pörgette egy kicsit a saját gazdaságát, munkát generált a saját embereinek ("az ott dolgozó cégek, dolgozók").

Az ország, ahol megépítették az akármit, megkapta az infrastruktúrát, és mellé most már Kínának tartozik.

Ha egy ország elég sok pénzzel tartozik már Kínának, onnantól Kína tud kérni dolgokat. Vagy utasítani. Ez nem jobbról vagy balról nézve jelenti a szuverenitás csorbulását, és nem az új út, új vasút vagy új szennyvíztisztító felhasználási módja számít.

Nem mondom, hogy Magyarország ugyanebben a helyzetben van, de az elmúlt évtizedekben Magyarországnak nem volt felesleges saját pénze infrastruktúra beruházásokra, gyakorlatilag minden EU-s pénzből épült. Aztán Paks 2-t orosz pénzből tervezik építeni, ahol ugyanígy az pénzzel járó befolyás az egyik gond. Nem tudom, hogy a kínai építkezéseket ki fogja finanszírozni és milyen forrásból, de ha a kínaiak építik, akkor az nem a magyar gazdaságot fogja erősíteni, nem a magyar cégnek / munkásnak lesz ott munkája.

Na, most már látod, hol van benne politika. (Attól, hogy van benne politika, nem kell feltétlenül ellenezni a beruházást, mindenki saját maga kialakíthatja a véleményét, hogy ez jó-e vagy rossz).