( uid_21476 | 2021. 09. 22., sze – 19:22 )

 

Nagyon félrehord az emlékezeted. Sok ember hajlamos a maga mögött hagyott rendszereket alulbecsülni. Ez érthető is, de csak az ő szemszögükből.   
Amiket sorolsz, azok nem létező problémák.
Én is elég modern user vagyok, de nincs olyan tartalom, amit ne lennék képes megnyitni, lejátszani, stb. Egyedül a 4K-s videó lejátszás akadálya a 4K-s monitor hiánya. Full HD-t simán lenyom a gép, mást mi egyebet kéne még neki? 
A videokártyám is egy abszolút low end, régi kártya, fél GB RAM-mal, az volt az egyetlen szempont, hogy még passzív hűtésű legyen, mert zajérzékeny vagyok.
A böngésző sem kell, hogy atom friss legyen. Lehet cache limittel, régi böngészőkkel is böngetni. Jelenleg  52.9-es verziószámú firefox fut, ahogy írom ezeket a sorokat. linux alatt firefox 90-et használok pedig az sem a legfrisebb, de szoktam operát is. Jut eszembe, 64 bitesek a rendszereim, de 32 bites OS van rajtuk, na meg, a programok is azok, természetesen. 

Frissítés? Minek? Teszel egy linux box alapú proxy-t a géped (vagy a hálózatod) elé és kész. Megvan a védelem. Nálam víruskergető soha nem fut. A frissítések hidegen hagynak. Már tíz éve sem kapcsoltam be soha.

A 2 GB RAM és a 2 magos proci megvan, csak a laptopomban van 1 GB. 

Az XP mellett egyébként nem nosztalgia van, sokkal inkább a vas és az oprendszer érettsége, megfelelősége késztet sokakat arra, hogy a frissítést kitolják a távolabbi jövőbe.
A windowsnak és a linuxnak is egyazon problémája volt eddig (- 2010), a memóriakezelés. Ez a gond mára megoldódott. Az erősen fragmentálódott memóriát is jól kezeli mindkét rendszer, nincs számottevő sebességcsökkenés, nem kell ujraindítani sem a gépeket.
Az emberek alapvetően nem a linux vagy a win miatt használják a gépeiket, hanem a rajtuk futó alkalmazások miatt. Ha azok megfelelően működnek, akkor nincs ok cserére. A csere elleni adalék még, hogy az új rendszerekbe anyagiak és a pszichés teher mellett szellemi síkon is be kell fektetni, aminek nem mindenki látja szükségességét.