( gee | 2021. 09. 20., h – 22:28 )

Adótanácsadót nem próbáltam, de a könyvelőm is beszélt butaságot (persze dőreség is azt gondolni, hogy majd ő mindenhez ért, kiválóan), meg az APEH weboldalán is többször volt már olyan állásfoglalás, ami hülyeség volt vagy legalábbis a törvényeket a saját szájuk íze szerint értelmezték, ezért én oda lukadtam ki, hogy ha valami érdekel, akkor megnyitom a jogszabálykeresőt, megnézem az adott területet melyik törvény szabályozza, és aztán a törvényből szépen kikeresem az én esetemre vonatkozó részt.

A törvény szövege nehezebben olvasható, mint egy jó kalandregény, de nem rosszabb, mint egy száraz szakmai dokumentáció. A törvény felépítése meg gyakorlatilag egy hosszú lista if-then-else meg switch-case szerkezetekkel. Informatikus fejjel elég könnyen feldolgozható. Persze azért így is eltöltöttem a bogarászással és jegyzeteléssel 1-2 órát minden alkalommal, de így egyfelől ha esetleg egy APEH ellenőr valamibe beleköt, akkor el tudom mondani, hogy miért csináltam valamit úgy, ahogy, vagy esetleg elő tudom hozni, hogy hohó, de az ilyen-olyan paragrafus akármi bekezdés akármi pontja alapján ebben a konkrét esetben nem az őáltala említett általános szabály van, hanem ez és ez.

Plusz volt már olyan, hogy valaki pénzért tanácsot adott, de az APEH nem úgy gondolta, megbüntettek, aki a tanácsot adta, az meg széttárta a kezét, hogy hát ugye ez csak tanács, de a döntést nekem kellett meghoznom, és hát az APEH az úgy értelmez vagy csűr és csavar, ahogy nekik tetszik, mindenesetre azt ők sosem vállalták, hogy mondjuk egy büntetést megtérítenének, szóval bocsi és viszlát. Ha már így, akkor úgy vagyok vele, hogy inkább a saját hibám miatt büntessenek meg, ne azért, mert valaki valamit mondott jópénzért.

Amikor én külföldi contract után kaptam fizetést és a magyar BT-m nevében szerződtem, akkor egyfelől megnéztem azt, hogy EU-n belül ha szolgáltatok, akkor mennyi az áfa, hogyan kell számlát kiállítani, illetve amikor a pénz megérkezett a céges számlára, akkor megnéztem, hogy az év végi bevallásokban hogyan kell a külföldi pénznemben lévő összegeket forintra váltani, milyen árfolyammal, mikori árfolyammal, stb.

Egyébként nem volt lényegesen bonyolultabb, mint forintban fizető magyar ügyfélnek végzett munka után a bevallás.

Gondolom magánszemélyként meg simán külföldről származó jövedelemként kellene feltüntetni az éves SZJA bevallásban, ami szintén nem tűnik nagyon bonyolultnak, de ezt az irányt sosem próbáltam.