( Raynes | 2021. 09. 19., v – 23:17 )

Az igaz, hogy az OS-ek egyre bloatabbak, nem csak a Windows, de viszont vannak pontok, ahol a modern hardvert gyorsabbra ki tudják hajtani, ez látszik a belinkelt videóteszten is.

Azon a fél giga RAM-os notin egyébként minden kínszenvedés lesz, persze valami sovány Linux, BSD elmegy rajta, de pl. az XP is durván vontatott lesz, mert az SP3-as vagy fullra felfrissített POSReady XP-nek már az 1 giga is elég kevéske volt. Amire egy fél giga ROM-os notin tudnál használni egy XP-t, arra egy modern Linux is megfelel, AntiX, Sparky Linux, MX, valami soványabb ablakkezelővel, i3wm, IceWM, JWM.

Az, hogy egyre bloatabb minden, az meg nem csak a fejlesztőkön múlik, de az igények is nőnek, a web és a médiaformátumok is bloatosodnak, úgyhogy nem lehet mit csinálni ellene. Opensource OS-nél viszont soványabban tudod még tartani a rendszered, csak azt teszed fel rá amire szükséged van, le tudsz spórolni egy csomó mindent, nem kell GRUB, nem kell systemd feltétlenül, nem kell kompozitor, effektek, és egy csomó mást is ki tudsz a rendszerből gazolni. Ahol a bloattal szemben nem lehet mit tenni, az a böngészés, ha modern böngészőt használsz, az mindenképp bloat lesz bármilyen rendszeren, ha meg nem modern böngészőt használsz, azzal meg a weboldalak többsége nem fog vagy nem helyesen megjelenni, meg biztonsági kockázatnak leszel vele kitéve. A modern böngészők ma már lényegében egy konténerizált sandbox környezetben futó önálló, komplett OS-ek lényegében 10 éve is túl voltak azon a szinten, hogy csak szimpla HTML/CSS viewerök meg FTP downloaderek legyenek. A másik pont a videókódekek, ha FullHD-ben, 4K-ban gondolkozik valaki, akkor a modern formátumok (x264, x265, AV1, VP8-9) mindenképp kéri maguk alá a hardvert, mivel nagy sávszél- és számítási igényük van. Illetve játékok még, ahol nem nagyon spórolósak hardverügyileg, persze aki nem játszik, azt nem érinti.

Attól is függ, hogy ki mire használja a gépet, és mennyire normi. Ha valaki nagyon IT fogyi, annak nem nagyon szoktam ajánlani, hogy 4 giga RAM, 2 mag 4 szálas procinál kevesebbel próbálkozzon, mivel hülyebiztos, bicikli pótkerekes, vizuális segédletes GUI workflow-ja, modern böngészés igényelni fogja, de ez is abszolút minimum, mert ma már ajánlottabb a min. 8 giga RAM és 4 magos proci, ami csak így kimondva tűnik soknak, mert ma már filléres tétel használtan, DDR2-DDR3-as vonalon. Elég ha megnézzük a telefonokat, már azokban is van 4 giga RAM, meg videókártyákon 4-8-12 gigák, ma már nem érdemes 1-2 giga RAM-os vagy az alatti gépekkel szenvedni. Max. csak kísérletező hobbistáknak, akik rajongói a retró és minimalista műfajnak, de még náluk se fő rendszernek, hanem csak tartalék gépekre.

Jelenleg egyébként a legsoványabb modern OS-ek, a Net/OpenBSD, Haiku, Linux-vonalon Kiss, Alpine, Gentoo, de ezek csak skilles usereknek ajánlhatók, kísérletezni. Nagyon tudatlan userekre az jellemző, hogy nem tudnak kompromisszumot kötni, csomó minden szart feltelepítenek, futtatnak, mert lusták bezárni, telehányják az asztalt, fent van 20 toolbar, 50 vírus, 5000 tab, mindent elmentenek, megnyitnak 2-5 példányban, nem tudnak mit optimalizálni a rendszeren, meg igénylik a köztes egyszerűsítő API rétegeket, így minél tudatlanabb egy user, annál nagyobb hardvert igényel a felhasználása, nem csak RAM-ban, de prociban, háttértárigényben is. Ha Windowsról van szó, akkor még hatványozottabban igaz. A 10-11-es Winre még jobban, és ez egyre inkább így lesz.

Értem egyébként, hogy az XP sok embernek nosztalgikus, mert az még régen úgy volt használható normi rendszer, hogy nem volt olyan bloat (a mai szinthez viszonyítva), de a tévhiedelmekkel szemben kiváltható. Persze, tanulni kell hozzá, ilyen szempontból semmi sincs ingyen, kísérletezni kell vele, hajlandónak új dolgokat megszokni, ami nehézséggel jár de valamit valamiért. Nem lehet örök időkig XP-n ellenni. Ezt mutatja, hogy az XP kódja is hiába szivárgott ki, nem szültnek hekkelt XP buildek, amikkel életben tartanák. Egyszerűen mindenki továbblépett.

Bár szerintem ez a folyamat lehet pozitív is, mert pl. most, hogy kijön a Win11, és egy csomó relatíve erős és modern gép se lesz támogatott, mert már a laikus user is látja, hogy innen nincs értelme a magasabb hardverigénynek, így ez sok embert át fog tolni Linuxra, meg erőforrás-tudatosságra nevel valamilyen szinten. Az egész nem csak az erőforrások kíméléséről szól, de ma már a modern kódok annyira nagyon, bloatok és kezelhetetlenek, hogy már brutál, sok magos procikon is sok óra leforgatni őket, normál gépen többszöröse. Aki még nem próbálta, próbálja lefordítani, vagy ha van laikus ismerőse, mutassa meg neki, hogy hány giga source code, hány millió kódsor (nyilván, itt a függőségeket, libeket is beleszámoljuk), milyen rettenet sok óra lefordítani, aki ezt még nem tapasztalata a saját bőrén, az nem tudja. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy ez már nem csak az erőforrásokról van szó, hanem a fenntarthatóságról, ekkora kódméretet már a fejlesztők se látnak át, egyre inkább tele vannak a kódok buggal, biztonsági réssel, már AI-vel vadásszák ezeket, de egy szinten túl az se fog segíteni. Egyszerűen ezt a tarthatatlan bloatosodási trendet vissza kéne fogni, mert kezelhetetlen. Nem csak a böngészők meg a rájuk épülő Electron-appok sajátjai ezek, hanem ma már a modern kernelek, nagyobb desktop environmentek is szétbloatosodtak nagyon durván, több millió kódsorra. Ma már egy-egy ilyen böngésző, DE, app önmagában többször annyi kódsor, mint anno az egész XP volt önmagában, szőrőstől-bőröstől!!!