( _Franko_ | 2021. 08. 23., h – 11:14 )

szakközépiskolai végzettséget igazoló bizonyítvány a következő bejegyzéssel: villamos energiaipari munkák végzésére képesít

Így van: villamos energiaipari munkák végzésére. A villanyszerelés viszont kifejezetten építőipar, lásd a külön megjegyzést újra: "Az építőiparba tartozik azonban az épületek szerves részét képező berendezések helyszíni szerelése, mint pl. a villanyszerelés, a liftszerelés, a mozgólépcsők beszerelése, vagy légkondicionáló rendszerek felszerelése." Mint írtam, az építőipar és a többi ipari gépészet több mint 20 éve különvált, teljesen külön szakmacsoport, elméletileg nincs közöttük átjárás, a választóvonal az, hogy mi az ingatlan és mi az ingóság.

A villanyszerelő képesítés sajnos csak 8 általánost feltételez, és több a kőműveskedés mint a szakmai része a dolognak - ez szomorú dolog, elhaladt mellette a kor.

Egyrészt annyi se, mert "előképzettség: alapfokú iskolai végzettség (8 általános), vagy ennek hiányában a képzés megkezdhető a szakmai és vizsgakövetelményt kiadó rendeletben az Elektrotechnika-elektronika szakmacsoportra meghatározott kompetenciák birtokában.", az ott leírtak alapján nagyjából annyi a követelmény, hogy tudjon olvasni és írni és két számot összeadni.

Másrészt ez a képzés logikája szerint bőven elég, mert a villanyszerelő képzés tényleg arról szól immár több mint 20 éve, hogy az épületekben dolgozik, falat, aljzatot és födémet vés, mar, fúr, csövez, gipszel és színre-színt köt a technikus/mérnök által elkészített terv alapján, technikusi felügyelettel. A jelentős problémát az okozza, hogy a 20 éve pályán lévő villanyszerelők még a régi képzést kapták, ahol ott volt a teljes gépészeti képzés is, azóta viszont nincs ilyen a képzésben, mert gépészeti villanyszerelés külön szakma, az (építőipari) villanyszerelő dolga az, hogy a gépészethez a fali kiállást elkészítse, minden más már épületgépészeti és gépészeti munka lenne. Ezen túl az is probléma, hogy kicsit életszerűtlen, hogy minden munkánál ott van legalább egy mérnök, aki tervez, legalább egy technikus, aki csak irányít és legalább egy szakmunkás, aki csak dolgozik. De az elmélet attól még ez.