Enyhén protestálnék. ;)
Hangsúlyozom: Minden tudományosságot mellőzve! :-D
Tehát akkor az elosztószekrény mellé tegyünk néhány kötődobozt - hiszen ott mindent szabad?
A kismegszakítóval a vezetéket védjük és nem szabad két vezetéket belerakni. Mi van, ha két 10A ágat (jól megfontoltan) 1x10A kismegszakítóval szeretnék védeni? Darabra nem lesz rosszabb a védelem. Viszont rossz esetben nincs az az elosztó, amibe a kellő számú kismegszakító belefér.
Nyugodtan állíthatom, hogy egyes tiltások az alkalmazott anyagok és technológiák függvényében kényszerből keletkeznek. Utána a tiltások berögzülnek és úgy maradnak.
Egy egyszerű példa a 80-as évekből: Készülékben a sorkapocs alá - ha az fém alkatrészre szerelt - túllógó prespán lemezt kell beszerelni. A célja csak annyi, hogy a kötésből kicsúszó vezeték ne érinkezhessen a készülékházzal.
Ugyanez eneszkátos kivitelben: A sorkapocs védőlemezes és van a vezeték alatt egy nyúlványa, hogy növelje a kúszóáram úthosszát. A többszálas vezetékre kötelező az érvéghüvely.
Konklúzió: Látszólag a magyar szabványok "keményebbek", miközben csak figyelembe veszik, ha silány anyaggal kell szerelni.
Bezzeg manapság az átkoshoz képest minden van! Csak a boltban szembesülünk a "nem keresik, ezért nem tartjuk", "nincs a nagykerben sem", "mindenki ezt szokta vinni", "ez az olcsóbb" és hasonló kijelentésekkel. Ha az embernek nem lenne agya és internete, akkor néha rosszabb az átkosnál is.
Visszatérve az alapkérdéshez: define sorkapocs. Vajon az 1x16A háztartásban szükséges-e, hogy az elosztó tele legyen 63A kvalifikációjú sínes sorkapcsokkal? Vagy elég helyette a 8 pucukás wago, ami csak 24A-t bír? és fontos-e a wagohoz olyan szerelvény, amivel sínre lehet pattintani? Akkor sorkapocs lesz belőle vagy sem? Esetleg a MSZ szerint a wago tilos, mert nem sorkapocs? ;)