( Raynes | 2021. 08. 08., v – 18:56 )

Na, most volt időm hétvégén kipróbálni. Az a megoldás, amit gombóc kolléga ír. Tehát az ilyen LANG=blabla programnév megoldást akkor tudod használni, ha ELŐTTE:
1) engedélyezted az adott blabla lokalizációt extra sorban a /etc/locale.gen vagy /etc/locale.conf fájlban, fontos, hogy nem elég kábére, hanem egész pontosan, kódolással együtt, ha pl. en_US.UTF-8-at engedélyeztél ott, akkor nem használhatsz en_DK-t, meg en_US.ISO-8859-1 lokalizciót.
2) utána kiadtad a lokalizációt ténylegesen legeneráló, életbe léptető parancsot az adott disztrón (ez Arch-on locale-gen, Deb/Ubuntu származokon meg vagy locale-gen, vagy dpkg-reconfigure locales vagy update-locale parancs, root jogokkal kiadva)
3) mindezek után minimum ki/bejelentkezést vagy rebootot is megejtettél az adott userrel!

Csak, és csakis EZUTÁN van az, hogy az aktivált extra LANG lehetőséget használhatod az adott parancs előtt, most próbáltam ki mc-vel, és rendesen megy, angol nyelvű (en_US.UTF-8 ) rendszeren a LANG=hu_HU.UTF-8 mc hatására magyarul jön elő az mc, magyar menükkel, magyar dátum- és időformátummal, és mivel mindkét lokalizáció nálam UTF-8-ként lett beállítva, és a terminál (alacritty) is Unicode-képes, ezért a grafikus karakterekkel sem volt gond, helyesen jelentek meg ékezetek, kereket, görgetősávok, stb..

Egy szó mint száz: győződj meg, hogy minden neked szükséges lokalizáció engedélyezve és aktiválva van, és hogy mindegyik az UTF-8-as fajta, még csak véletlenül sem ISO-s valamelyik. Utána viszont mennie kellene, ha a terminálod nem túl ősi. A modern disztrókon és az mc-n nem múlik, mert azok támogatják.