( Summer6529 | 2021. 08. 05., cs – 09:19 )

Szerkesztve: 2021. 08. 05., cs – 09:21

Ez egy érdekes kérdés. Egyrészt nézzük inkább az angol verziót, ott egy kicsit több infó van:

https://en.wikipedia.org/wiki/EEA_and_Norway_Grants

The eligibility for the EEA and Norway Grants mirrors the criteria set for the EU Cohesion Fund aimed at member states where the gross national income (GNI) per inhabitant is less than 90% of the EU average

tehát elég hasonló a "sima EU támogatáshoz". A "how it works" részben le van írva, hogy működik. A lényeg: először az EU és norvégia megállapodik egy összegben, aztán az adott ország és norvégia tágyalás útján megállapodik a konkrét programokban. Azért ez is elég hasonló az EU-s kohéziós alapokhoz.

 

Itt alapvetően szerintem két kérdés van:

  • Ugye most a probléma ott van, hogy ez a tárgyalás tulajdonképpen elakadt.
    A pontos jogi hátteret nem ismerjük (én nem), hogy ilyenkor mi történik, gondolom, alkudoznak, ez a megakadás is a tárgyalási folyamat, alku része.

     

  • a másik kérdés, hogy vajon jó-e, hogy a pénzek célja az ilyen tárgyalások alapján alakul ki, beleszólhat-e, aki adja, hogy mire adja.
    Ez jó kérdés, ehhez pontosabban ismerni kellene a dolgot és a célokat, hátteret. (mert pl van ilyen cél is: "One of the two main goals of the EEA and Norway Grants is to increase cooperation and relations between the beneficiary and donor countries.")
    Elmondható, hogy az sima EU kohéziós alapoknál is programokra adja az EU a pénzt de elmondható az is, hogy miért is szólnának bele a dolgokna. De ismétlem, amíg nem ismertjük az egész lényegét, addig a trey által mutatott társasház és közös költség szintjén fog mozogni a dolog.

 

A fideszt ismerve a közéletben nem lesz lehetőség erről normális és nyílt párbeszéded folytatni. A közéletben ha egyáltalán ez szóba kerül, akkor beindul a propaganda gépezet, ahogy szokott. A topicban meg hát azért treyt ismerve, kb tudjuk, mi várható, nem? :-)