( Raynes | 2021. 07. 14., sze – 22:28 )

Így van, ez a másik nagy előnye a Linuxnak. Mármint az ingyenesség (nem kell fizetni érte, de cserébe DRM, aktiváció, online fiókhoz kötöttség, egyéb kényszer sincs benne) és a malwarementesség mellett (nem kell vírusirtónak ennie a háttérben az erőforrásokat, meg szkennelésekkel lassítani a gépet, de az update-ek is simábbak), az pont az, hogy a usernek nem kell vergődni driverekkel, szinte minden a generic bináris kernelekbe bele van forgatva. Sőt, ma már a Linux visz olyan sok hardvert is, ami utoljára Windows alatt csak 32 biten, vagy csak XP-n ment, azóta nem támogatott, pl. néhány régi hangkártya, videókártya, GPU, régi nyomtatók.

Ma már csak kevés olyan hardver van, ami Windows only, de ha valaki annyira igénytelen, és szűk látókörű, hogy ilyet vesz, akkor az meg is érdemli, hogy vendor lock-in-ben végezze. Egyedül az nehézség még a Linuxnál, hogy az NV hozzáállása miatt sok disztró az NV GPU drivereket vagy nem szállítja alapból, vagy nem jól beállítva, ez sok usert elrettent, hogy nem jelenik meg nekik a desktop, ami általában egy kis utánjárással orvosolható, de nem néznek utána, hanem pattintják vissza a Windowst. Bár a Mint, PopOS ez pl. szépen meg tudja oldani. BT, Wi-Fi, hálózati kártyák firmware-ével is ez a helyzet. Persze még mindig van hátralék, pl. RGB házledek, spéci gamer billentyűzetek és egerek sokszor nem mennek, de ezek Windowson is speciális, zárt szoftver telepítését igénylik. Hibernáció, sleep sem mindig jó, néha nem jön vissza ezekből a gép Linux alatt. Meg a nyomtatás és hálózati fájlmegosztás is elég gyér, de ez minden platformon pain in the ass.

Alapvetően ma már átlag mainstream Linuxot ugyanúgy pár perc next-next-finish módszerrel feltenni, mint Windowst. Épp olyan felhasználóbarát a telepítő, épp úgy tud minden magyarul, kezel magyar kiosztást, stb. is, szóval a lokalizáció sem gond, mióta minden UTF-8, azóta a karakterkódolás sem probléma. Ennek ellenére a mainstream disztrókat nem szeretem, mert épp úgy nagy multik írják, épp úgy lebutított igényekre, bloatosítva, ahogy a Windowst. Persze, könnyen telepíthető, meg a Windowshoz képest előrelépés, mert kevésbé bloat, jobban fut, opensource, de azt szoktam tanácsolni, hogy érdemes a nem felhasználóbarát részébe is belemenni, rászánni az időt, mert úgy jön ki a Linux valódi előnye, teljes testreszabhatósági szabadság, saját rendszer összeállítása, így a multiktól is függetleníteni lehet magát az embernek.

Nekem az utóbbi 10 évben minden ment desktop Linuxon, pedig számos gépem volt azóta, és nem volt gond semmivel. Hang, hálózat, Wi-Fi, nyomtató, szkenner, multifunkciós gép, okosteló, médiagombok, GPU-k, kijelző, stb. mind mentek, nem tudtam olyan rákötni, hogy ne kezelje. Vagyis oké, 2 hardver nem ment, ebből az egyik egy olyan noname kínai ujjlenyomatolvasó az egyik laptopban, amit úgyse használtam, meg egy nagyon hulladék eee PC netbookon az Intel-nek álcázott, de valójában PowerVR GMA3600 GPU, ami a hivatalosan támogatott Win7 alatt sem volt használható állapotban.