( Raynes | 2021. 07. 12., h – 17:19 )

Ideje lenne, csak nem ebbe teszik bele. Valóban plusz munka, de nem nagyobb, mint disztrók között hoppolni, vagy Windowszal szenvedni. Megértem egyébként, ha valaki nem akarja, csak akkor ne sírjon, hogy nem talál passzentosat. Azért szerintem egy fűnyíró barkácsolásával nem lehet összevetni, mert saját fűnyírónál a nyereség kisebb, meg ahhoz mindenféle szerszám, meg megmunkálási eszköz kell, míg egy OS-hez elég egy pendrive telepítőnek, meg egy internetkapcsolat, olyanja mindenkinek van.

Csak azért hozakodtam vele elő, mert sok ember úgy próbálja beállítani, hogy csak a Windows, MacOS, meg Ubuntu van. Nem, nem csak az, élhető alternatívából van egy csomó, egy saját rendszert is beleértve. Mondom, nem is olyan rettenet nagy munka. Ha valaki nem tech analfabéta, nagyon gyorsan egy Arch Wiki átnyálazásával is nagyon könnyen kideríti, hogy milyen driverek kellenek a hardveréhez, milyen csomagok. Egyszer kell komolyan nekifeküdni az elsőnél, később a driver/csomaglistát lehet már rutinból letolni, saját konfigokat visszahozva (boot, home meg is maradhat külön partíciókon). Nem egy olyan rettenet ördöngösség, mint beállítják. Persze, jár munkával, utána kell olvasni, kell egy kis próbálkozás, de szerintem megtérül a belefektetett munka. Gyakran azok is, akik a disztrókat csinálják, egyszerű magánemberek, magánidejükben, nem zsenik vagy ilyesmi, IT diploma sem kell hozzá. Annyi, hogy van benne gyakorlatuk, tapasztalatuk, de nekik sem volt mindig, ők is voltak valaha kezdők, és megtanulták, fokozatosan felszedték.

Szerintem egy Arch erejéig megéri a befektetés. Gépírás, vim, stb. is megéri. Ilyen Gentoo, LFS, ott már el lehet vitatkozni, hogy az igazán low level rendszerépítés, meg a sok órás forráskódpörgettyűzés, meg mindenből saját szoftver fejlesztése már nem mindenkinek éri meg az idejét, de egy mentett csomaglistás netinstallal építkezős disztró nem olyan rettenet nagy munka, mint sokan beállítják.