( hopehely | 2021. 06. 13., v – 15:17 )

Szerkesztve: 2021. 06. 13., v – 17:33

Rant on és kissé off-topic comment:
Most úgy kommunikálnak, a kameráknak köszönhetően 90%-al csökkent a Petőfi sétányon elkövetett bűnesetek száma. Problémás állítás, hiszen eltereli a figyelmet a többi tényezőről. Ráadásul nehéz ellenőrizni, mert egyedül település szintű bűnügyi statisztikák állnak rendelkezésre. Lehet, a bűnözők újabban elkerülik a Petőfi sétányt, vagy tényleg a város közelébe se merészkednek. Ha az utóbbi, és az csupán a kameráknak köszönhető, akkor jogos lenne a feltételezés, miszerint az egész városban hasonló arányban csökkent a bűnözés. 2016-ban 200(?) ezer látogató ellenére 1249 szabálysértést és bűntényt regisztráltak. Beleértve az ittas vezetőket. A komolyabb esetek, pl. verekedés, lopások stb. ennek a számnak nagyjából a felét tették ki. Minden esetre a bemondott 90%-os csökkenés alapján napjainkra az egész városban alig ~300 bűncselekmény fordul elő évente. Esetleg még se, mert nincsen elég kamera:
Hiszen pillanatnyilag csak 270 köztéri kamera működik. 39 új kamerát szereztek be ~18(?) millió forint értékben. A  Petőfi sétány mindössze 1.4 km hosszú. 10 év üzemidővel számolva egy kilométerre jutó kamerák költsége 1.85 millió forint/év + személyzet. Sokba fog kerülni ha így akarják az egész várost biztosítani. Megéri egyáltalán?
A rendszer zárt, csak valahogy össze van kötve a rendőrséggel. Most akkor dedikált hálózatot építettek ki vagy az internetet használják?
Mennyivel járul hozzá egy arcfelismerő rendszer a bűnözés csökkenéséhez a hagyományos kamerákhoz képest?
Egyáltalán van a kameráknak bűnmegelőzési funkciójuk vagy elsősorban a bűnüldözést segítik? Persze, jó ha utólag elkapják az illetőt, ám rajtam nem sokat segít ha egy részeg nekem esik.
Hogyan garantálják az adatok törlését? Tapasztalat alapján a becs szó kevés, mást pedig nem tudnak nyújtani.
Netán Siófok lenne a biometrikus kamerák trójai falova? Ha ott elfogadottá válik, akkor könnyebb lesz megnyerni az országos közvéleményt a totális megfigyeléshez? Ismét visszatérünk az 1989 előtti állapotokhoz? Sőt, még mélyebbre?

Ilyenkor végtelenül zavaró az erős civil szervezetek, a jogtisztelő állam és legfőképpen a nyílt párbeszéd hiánya. Nagyon szeretnék megbízni az államban, ha okot adna rá.
Rant off.