( hajbazer | 2021. 06. 07., h – 17:01 )

Ok, de ennyi erővel milyen taplók voltak, hogy az indulásnál már eleve kidobásra ítélték a 486-os gépeket.

Képzeld, ilyen taplók voltak, mivel i686-ról indultak. Ezzel a 486-osokat és a már MMX-szel rendelkező Pentium I-eseket is kizárták. Az viszont már nem igaz, hogy kidobásra ítéltek volna bármit, mert ez akkor még egy alfa-béta disztró volt, amit senki nem használt előtte, tehát nem áll meg az a feltétel, hogy valaki berendezkedett a használatára és ezért felmerül a lehetősége annak, hogy amikor megszűnik a támogatás, akkor egyszerűbb új gépet venni, mint átállni egy teljesen másik disztróra.

Van olyan distro, ami még támogatja a 32 bit-et, ha feltétlenül olyan kell, akkor azt kell használni.

Van igen, de ha visszamegyünk kicsit 2017-be, amikor idealistáék kidobták a 32-bit támogatást, akkor valószínűleg nem egy gépet dobtak ki emiatt, pláne hogy a fórumon is ment a szokásos fejlődésmániás újravásároltatósdi. Az Archlinux32 maintainereivel pedig egyszerűen nem voltak hajlandóak közösséget vállalni. Máskülönben mi akadálya lett volna, hogy együtt dolgozzanak tovább az Arch Linuxon, szakadás nélkül és akik most az Arch Linux 32-n dolgoznak, ők vigyék az i686 (illetve most már pentium4) ágat?

Az pedig, hogy a régi áramzabáló szörnyeknek tovább kéne pörögniük én nem vallom.

Attól függ, mit tekintünk annak. Pentium 4-et mindenki áramzabáló szörnynek mondja, mégis vannak belőle olyan modellek, amik nem kifejezetten szörnyek a mai asztali gépekhez képest, ha a flops/watt és hasonló szélsőséges idealizmusokat leszámítjuk. Ugye a gázturbinás erőműveket és a szénerőműveket marhára nem érdekli, hogy a számtógép mennyi műveletet tudott elvégezni és milyen energiahatékonysági besorolást kapott, amit az utóbbi időben leginkább már csak marketingcélokra használnak. Ha átlagosan 80 Wattot fogyaszt a Pentium 4 adott feladat elvégzésére és napi 2 órát van bekapcsolva, akkor nem lesz szörnyeteg ahhoz az asztali géphez képest, ami átlagosan 60 Wattot fogyaszt. A notebookok 5-10 Wattos fogyasztásával meg ne gyere, mert a két év alatt kényelemből kifingatott akksi újrahasznosítása, a cseremodell gyerekmunkával kibányászott kobalttal való előállítása, 6000 km-ről idepöfögtetése sokszorta környezetszennyezőbb, mint amennyire egy Pentium 4 teljes életcikulsa alatt be tudja szennyezni a kárpát-medencei levegőt.

Én annak a híve vagyok, hogy ha valaki szeretne spórolni az árammal, akkor vegyen napelemet, akkora kapacitással, ami éppenhogy fedezi vagy egy kicsit fölémegy az éves fogyasztásának. Egy egész családi házra elegendő napelemes rendszer kijönne mondjuk 2000 óta (amikor a Pentium 4-ek mentek) 3 évente újravásárolt asztali számítógépek árából, új, mindig garanciális modelleket feltételezve. Amivel ugye nem csak a Pentium 4 áramfogyasztását lehet környezetbaráttá tenni, hanem minden másét is.

Újra kell hasznosítani ezeket és egy sokkal-sokkal kisebb fogyasztású új eszközt kell belőle gyártani.

Nyilvánvalóan mindezt plusz óriási energiabefektetéssel, szállítgatással, pöfögtetéssel. Ami, mivel nem méri a villanyóra, nem™ létezik™. Helyette létezik az A+++++++++++ besorolása az új™ gépnek.