( ggallo | 2021. 05. 30., v – 00:21 )

A részvény szerintem nem jó összehasonlítási alap a kriptopénzhez, mert a részvény mögött csak vagy egy cég, ami valamiféle pénztermelő tevékenységet folytat, értéket állít elő. A részvény után kaphatok osztalékot (ez nem a részvény árfolyamával függ közvetlenül össze, hanem a cég valódi piaci teljesítményével), és ha valamiért meginog a befektetői bizalom és leesik az árfolyam, attól még a cég jó eséllyel működik tovább, és van esélye, hogy újra bízzanak benne sokan, ami miatt újra felszalad az árfolyam majd egyszer. Meg egy-két extrém esetet kivéve a legtöbb részvény nem több 10 vagy több 100 százalékot mozog fel-le, hanem sokkal "kiszámíthatóbb".

Ellenben (az én meglátásom szeint) a kriptopénzből nem jön osztalék, csakis úgy kereshetek vele, ha drágábban adom el, mint amennyiért vettem (és valóban el is adom - átváltom, nem csak fejben számolgatom, hogy mennyi lenne ha). És mivel nagyjából csakis hiedelmek meg hallomások befolyásolják az értékét (Musk tweet-el egyet és zuhan egyet az árfolyam...), extrémeket változik az árfolyama. Meg, ha valamiért bedől, akkor - szerintem - nagyon be fog dőlni, és nem is nagyon lesz mire várni, hogy visszatérjen a befektetői bizalom. Nekem inkább dotkom lufi jellegű ez, miszerint egyszer fog bedőlni, de akkor nagyjából vége is lesz.

De persze az az írásomból is nyilvánvaló szerintem, hogy én nem igazán vagyok otthon pénzügyi meg közgazdasági téren, csak mint érdekesség figyelem ezt, és kérdezek ami érdekel.

Én azt gondolom, hogy aki tud venni, és szeret kockáztatni (érdekli a pénzügyi alapú szerencsejáték), annak rajta. Csak amikor emelkedik az árfolyam a vételhez képest, akkor gyorsan adja el, és tegye el a nyereséget (igazi pénzben). Aztán eldönti, hogy újra csinál-e egy ilyen kört vagy sem. Én a pénz benne tartását látom óriási kockázatnak (annak reményében, hogy még feljebb, feljebb megy), de ezt csinálja kb. mindenki, mert van, aki azt hiszi befektetés (szerintem nem az, mert egy rendes befektetésen van valamilyen mértékű tőkevédelem, ami itt nincs semmi), és van, aki csak simán telhetetlen és elhiszi, hogy ez csak szárnyalhat. Mert ha egyszer nem felfelé megy majd, akkor nagy bukta lesz.

Kíváncsi lennék, arra van-e kimutatás, hogy amikor 60+ ezerről 40 ezer alá esett, akkor azon az esésen (jelen árfolyammal számolva) mennyit buktak és mennyien vannak érintettek. Mert nyilván a kereslet miatt lett 60+ ezer, tehát annyiért is vettek belőle szépen, és azok most bitcoin-onként mínusz 20+ ezerben vannak... Jó eséllyel a valódi bukás még nem következett be, mert valószínű mind megtartották (nem adták el a nekik alacsony árfolyamon), hátha visszamegy újra, és akkor legalább nullán kiszállhatnak. De vagy így lesz, vagy nem.